Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor Haló novin s Bc. Stanislavem Mackovíkem

13. 10. 2017

Rozhovor Haló novin s poslancem Stanislavem Mackovíkem, vedoucím kandidátem KSČM pro volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji

Zdravotnictví se dlouhodobě záplatuje

Můžete zhodnotit končící čtyřleté působení koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL?

Slibem nezarmoutíš. Tak se dá zhodnotit působení končící vládní koalice. KDU-ČSL zabránila přezkumu církevních restitucí, ČSSD nechala část zdravotnických poplatků a zároveň nepodpořila náš návrh na proplácení prvních tří dnů nemocenské. Koalice vůbec nepřišla se slibovaným návrhem zákona, který by řešil páteřní síť nemocnic. Barbarský byl návrh novely školského zákona v té části, kde se zavedla inkluze. Největším úspěchem vládního hnutí ANO bylo to, že premiérem se stal Bohuslav Sobotka. Babišovo impérium roste, protože si ze státu udělal svoji firmu.

Poměrně často jste interpeloval ministry zdravotnictví, a to především kvůli situaci v záchrance. Uspokojovaly vás jejich odpovědi?

Především chci zdůraznit, že jedním z největších problémů českého zdravotnictví jsou velmi malé platy hlavně u nelékařského personálu - tedy sester, laborantů, záchranářů. Zdravotnictví i v důsledku toho strádá personálně. Pokud jde o mé interpelace na ministra zdravotnictví, v posledním  roce směřovaly především na ministerstvem řízený rozklad doposud fungující Letecké záchranné služby ČR. Vadí mi, že jen kvůli tomu, že si to přál předseda hnutí ANO a dnes již bývalý ministr financí Andrej Babiš, se udělal tendr na provozovatele letecké záchranky tak, že se likvidují domácí české firmy, prodražil se provoz státních provozovatelů a ještě se vědomě porušuje zákon. Za pravdu mi v celé té kauze kolem letecké záchranky dal i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který konstatoval, že ministerstvo zdravotnictví postupovalo špatně. Vadí mi arogance a hlavně to, že úředníky ministerstva a řadu vládních poslanců nechal klidným fakt, že ministerstvo nechce platit za zásahy vrtulníku, když odstartuje minutu před úředně stanovenou dobou. Pacient je pro ně na posledním místě. To je tragické.

Resort byl po celé období v rukou sociálnědemokratických ministrů. Jak byste toto období zhodnotil? Dalo se od nich čekat něco víc? Jak hodnotíte nynější situaci v resortu zdravotnictví?

Žádný velký zázrak v práci obou ministrů to nebyl. Ministr Miloslav Ludvík je hlavně arogantní a nepřinesl nic nového. Situace ve zdravotnictví nedoznala výrazného zlepšení - především v oblasti nedostatku lékařů a sester se skrytě dostáváme k problému, že začne klesat úroveň odborné péče. Zatím se chlubíme tím, jak špičkové zdravotnictví máme, je ale jen otázka času, kdy se ten problém ukáže ve skutečném světle. Jsou nemocnice, kde se neoperuje jen proto, že slouží lékaři bez odpovídající kvalifikace a zkušeností. Některé nemocnice shánějí lékaře ber kde ber, jen aby nedošlo k uzavření oddělení. Za cenu toho, že se akutní výkony posouvají v čase, tedy až do práce přijde lékař, který daný stav dokáže řešit. To je špatně především pro pacienta. Zdravotní pojišťovny vědí, že jsou zařízení, která nesplňují personální a věcné požadavky, raději se ale všichni tváří, že ten šlendrián neexistuje. Doplácejí na to hlavně pacienti a péče se prudce začíná měnit - ne k lepšímu. Ve zdravotnictví zákoník práce platí jen někde. Zdravotnictví se dlouhodobě záplatuje.

KSČM předložila několik návrhů týkajících se problematiky zdravotnictví. Co se vám podařilo prosadit, a naopak - kde jste neuspěli?

Už jsme si pomalu zvykli na to, že některé naše návrhy se opisují a pak je předkládá někdo jiný, některé se nám sice podaří dostat na jednání sněmovny, tam se ale mnohdy ČSSD při hlasování chová stejně jako TOP 09 nebo ODS. Pravdou je, že se podařilo trochu zlepšit vzdělávání lékařů a sester. Tam byla naše pomoc znát. Stále usilujeme o zrušení poplatků za pohotovost. Budeme i nadále prosazovat zákon o tzv. páteřní síti nemocnic. Předložili jsme zákon o Horské službě, koalice ale bránila jeho projednání, i když sama s ničím lepším nepřišla. Chceme lepší platy pro nelékařský personál ve zdravotnictví. Chceme jen jednu zdravotní pojišťovnu, místo nynějších sedmi. Odmítáme kompletní zpoplatnění zubní péče, které se chystá, a to i s podporou ANO.

Musíme i nadále bránit fungující leteckou záchranku (LZS) v ČR. Ta je ohrožena, ministr Ludvík mi dokonce řekl, že na celou republiku stačí dva vrtulníky! Osobně se přikláním k rozšíření letecké záchranné služby o základnu v Karlovarském kraji. Zároveň říkám, že chtít státní firmu na LZS během tří let může jen naivní člověk nebo blázen. Není technika, nejsou piloti, reálné by to bylo tak za šest až osm let. Dříve - to je hloupost, která může ještě více poškodit systém.

Jaké další změny bude podle vás třeba provést?

Zdravotnictví musí na všech úrovních řídit odborníci. Ze zdravotnictví musí zmizet parazitující firmy, které berou peníze za audity a koncepce. Stát musí mít jednotnou koncepci zdravotnictví - včetně vzdělávání lékařů a sester. Dokáže-li stát v jiných oborech zajistit to, že absolvent vysoké školy pokud jde mimo obor nebo do zahraničí, dodatečně hradí náklady na své vzdělání, tak se to musí umět aplikovat i ve zdravotnictví. Bude nutné po vzoru dalších základních složek IZS zvýhodnit pracovníky záchranné služby v návaznosti na odsloužené roky. Světlo světa musí spatřit zákon o Horské službě.

Zastavme se ve stručnosti u vašeho kraje. Co nejvíce trápí obyvatele Liberecka?

Nevím, zda si v té mediální masáži, kterou si platí vedení Libereckého kraje prostřednictvím agentury, občané všímají, kam se propadá zdravotnictví. Populismus má v našem kraji zelenou a argumenty s pravdou se k lidem moc nedostávají. Musí být konfrontováni s realitou. Zatím se zavřela lůžková chirurgie a interna v Semilech a Frýdlantu v Čechách, byl omezen provoz chirurgie v České Lípě. Z krajské nemocnice v Liberci odešli čtyři kardiologové, ale občanům se předkládají mediální výstupy, že v Liberci bude dokonce kardiochirurgie. Je to špatné a lidé zatím nedohlédnou pod povrch problému a mají Starosty rádi. Takový propad péče tu přitom nikdy nebyl.

Snažil jste se některé problémy kraje řešit z pozice poslance?

Opakovaně jsem interpeloval ve věci zřízení Krajského soudu v Liberci. Materiál leží ve sněmovně, ale vláda tuto změnu brzdí. Změna zákonů ohledně lékařů a nelékařů má dopad i na nemocnice v našem kraji. Kritizoval jsem špatný nápad ministra Ludvíka, že do Ústeckého kraje bude létat vrtulník z Liberce, když ministr ani jeho předchůdce nedokázali za rok vybrat provozovatele do Ústí nad Labem. Tím pádem by scházel náš vrtulník na pokrytí zásahů v Libereckém kraji. Předložil jsem společně s několika dalšími poslanci KSČM návrh zákona o Horské službě. Pravdou ale je, že v naší legislativě není mnoho zákonů, které se dělají na míru jednotlivým krajům. Zákonodárci hlasují o normách pro celou Českou republiku.

Jaká doporučení byste před volbami dal voličům?

Nenechat se koupit - třeba koblihou.

Jana DUBNIČKOVÁ

Haló noviny 4. 10. 2017