Jdi na obsah Jdi na menu
 


Není třeba mít strach z politiky KSČM

3. 9. 2009

Není třeba mít strach z politiky KSČM

 

LIBEREC - Obyvatelům a návštěvníkům Liberce se včera po celý den představovali kandidáti komunistické strany pro nadcházející parlamentní volby.

 

Předem ohlášený mítink proběhl i přesto, že předešlý den v podvečer Ústavní soud svým rozhodnutím zpochybnil říjnový termín předčasných voleb.

 

Během středy se ale situace rychle vyvíjela, a tak krátce před čtvrtou hodinou odpoledne mohl předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip v Liberci přislíbit, že i když volby neproběhnou v termínu stanoveném prezidentem, ale o něco později, tak s 99% pravděpodobností v letošním říjnu určitě proběhnou .

 

Kandidáti se představili také místním novinářům na tiskové konferenci. Na ní místopředsedkyně ÚV KSČM Věra Žežulková uvedla, že kampaň v Libereckém kraji nezačíná první zářijovou středou, ale že probíhala již o letních prázdninách, kdy se jednotliví kandidáti představovali v obcích libereckého regionu. Vyzdvihla hlavní priority KSČM. Odmítáme šetřit na lidech, protože snížení koupěschopnosti českých obyvatel by vyvolalo vlnu krachů malých a středních podnikatelů, řekla místopředsedkyně s tím, že komunisté odmítají šetřit i na investicích do vědy a moderních technologií.

 

Vedoucí krajské kandidátky, advokátka Marie Nedvědová, například chce zjednodušení české legislativy, neboť její současná podoba připomíná právní džungli .

 

Dvojka František Pešek uvedl, že šetřit může stát i na zdánlivých maličkostech. V této souvislosti zmínil drahá auta, která slouží vládě i vládním úředníkům. Ve sněmovně by také prosazoval zjednodušení byrokracie, která podle něj ztěžuje život živnostníkům. Jako podnikatel se nemohu smířit s tím, že každým rokem musím jít na živnostenský, finanční úřad a na sociálku. Proč nejsou tyto státní instituce za současného stavu propojeny?

 

Trojka kandidátky Dana Lysáková si i přes současné rozladění části společnosti z politiky myslí, že politika by měla být prostředkem ke zlepšení společnosti, a nikoli prostředkem pro využívání vlastních ambicí zájmových skupin či jednotlivců. Mimo jiné by se zasazovala o podporu neziskových organizací či o slušnou optimalizaci školství. Komunisté v Libereckém kraji by rádi získali dva poslanecké mandáty, i když Lysáková přiznává, že v této baště ODS to nebude snadné.

 

Po celý den se kandidáti KSČM prezentovali kolemjdoucím na hlavním libereckém náměstí. Pozornost lidí přitahovali také zpěváci Jana Kociánová a Martin Maxa, kteří spolu s moderátorem pro přihlížející připravili řadu soutěží o hodnotné ceny.

Vzhledem k intenzivnímu jednání českých politických špiček, kterého se předseda strany Vojtěch Filip z titulu své funkce účastnil, nebylo do poslední chvíle jisté, zda se libereckého mítinku zúčastní, jak bylo původně avizováno. Nakonec dorazil krátce před šestnáctou hodinou. Přítomným přinesl asi nejvíce očekávanou odpověď na otázku, zda letos budou předčasné volby či ne. Jak doslova uvedl, z dohody politických stran vyplynulo, že volby se uskuteční již v říjnu, i když to nemusí být v původně plánovaném termínu, ale o něco později. Jak podotkl, pokud by se volby skutečně musely odložit, stálo by to státní pokladnu tři čtvrtě miliardy korun.
Vyzdvihl také kvality kandidátů za Liberecký kraj. Vybírali jsme tak, abyste měli jistotu, že za nimi bude nějaká práce. Na rozdíl od ostatních politických stran nemusíte mít strach, že by naše politika byla vyprázdněná a že někdo z našeho klubu zběhne, uvedl Filip na libereckém mítinku.
3. září 2009, (ma)