Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Pešek - kandidát do PS PČR

25. 8. 2009
Haló noviny představují Františka Peška (KSČM), kandidáta pro volby do PS v Libereckém kraji

Vraťme politice slušnost a respekt k právu

 

Nepochybuji o tom, že vás občané Liberecka znají.
Ale snad nebude od věci, když se jim i ostatním čtenářům stručně představíte.

I když jsem se narodil v Aši, od čtyř let žiji v Jablonci nad Nisou. V blízkém Liberci jsem vystudoval sklářskou katedru dnešní Technické univerzity, celou svoji profesní kariéru jsem pracoval jako konstruktér ve sklářském průmyslu. Patnáct let jsem pracoval v Preciose, odkud jsem odešel z funkce výrobního náměstka do sesterských Jabloneckých skláren v Desné na post technického náměstka. Po revoluci jsem odjel na necelý rok jako sklářský expert do alžírského Ománu. Po návratu jsem byl u zakládání několika společností, opět v oblasti sklářské a bižuterní. Vesměs jsem působil jako jednatel a zároveň jako výkonný vedoucí pracovník. Po určité době mi role novodobého kapitalisty začala vadit a stal jsem se živnostníkem. Jak jinak, než ve svém oboru. Přes, řekněme symbolický, odchod do starobního důchodu pokračuji dál v oboru, kterému rozumím, a své činnosti konstruktéra. Od nastěhování do našeho panelového domu jsem začal pracovat v občanském výboru na sídlišti a do prvního porevolučního zastupitelstva města jsem byl kooptován. Zde působím dodnes, navíc jsem byl členem i prvního Krajského zastupitelstva v Liberci.

 

V České republice kulminuje hospodářská krize. Jaké největší problémy trápí Liberecký kraj?

Liberecký kraj se stal postupně jakousi kompletárnou pro evropský automobilový průmysl. Sami představitelé těchto firem se v určité době chlubili údaji, kolik se tady vyrobí ročně heverů pro osobní auta, ale už nedomysleli, jaký dopad to může mít. Tradiční sklářský a bižuterní průmysl, sice s určitým zpožděním po textilním, ale shodně s ním dojíždí na neúprosný fakt ekonomické globalizace a to je stěhování výrob do oblastí levné pracovní síly. Navíc manažeři v tomto odvětví nepodchytili včas potřebu výraznější inovace a potřeby snižování nákladů, včetně svých platů. Takže Liberecký kraj trápí ztráta sociálních jistot a ještě pořád nedobudovaná síť podpory cestovního ruchu, který je možným zdrojem obživy mnoha lidí.

 

Ve sněmovně se chcete věnovat ekonomice a podnikání. Jste živnostník, a zároveň politik, což je ideální dvojrole, jak pomoci drobným podnikatelům. Co tedy podle vás nejvíce trápí průměrného českého živnostníka?

Už mnohokrát to bylo řečeno. Je to přemíra byrokracie a papírování. Pro každého poctivého živnostníka je nepochopitelné, proč musí každoročně vystát frontu na třech místech, aby se vypořádal s rokem minulým. Když je posazen před počítač, tak během několika minut zjistí přehled svých hříchů včetně jejich vyčíslení. Proč počítače všech státních institucí nemohou být propojeny do jednoho místa, kde by občan - živnostník na jednom místě vyřídil všechny náležitosti s jeho aktivitami spojené? Proč máme pro tuto příjmovou , ale i odvodní skupinu lidí jednotný termín podání daňového přiznání? Proč fiskální rok živnostníka není odvozen od data zahájení jeho činnosti a pak každoročně opakován? Tím by se výběr daní zrovnoměrnil, bylo by to výhodné jak pro živnostníka, tak i pro stát.

 

Během vašeho působení v krajské a komunální politice jste získal řadu poznatků a zkušenosti. Které z nich chcete v práci ve sněmovně využít?

Za dobu svého fungování v politice mám už zažity snad všechny procesy nutné k prosazení určité myšlenky či záměru. Zároveň jsem také, zejména jako zastupitel na krajské a místní úrovni za KSČM, poznal způsoby, jak zabránit, či alespoň omezit přijímání myšlenek protisociálních, namířených proti zaměstnancům, mladým rodinám s dětmi, mladým lidem marně hledajícím po skončení studia zaměstnání a také proti seniorům. Vím, jak důležitá je práce ve výborech, které pracovní materiály pro plénum musí zodpovědně rozebrat, vyhodnotit, doplnit a kolegům doporučené závěry kvalifikovaně vysvětlit. To vše proto, aby nedocházelo k chybám, kterými jsou některé naše zákony zatíženy.

 

Do Poslanecké sněmovny kandiduje řada funkcionářů, kteří mají zkušenosti z komunální politiky. Kritici, kterým často právě tato zkušenost chybí, tvrdí, že komunální politika je o něčem jiném než ta ve sněmovně. Čím byste jim oponoval?
Základní princip činnosti politika je pořád stejný, a to na všech úrovních. Je jím odpovědnost vůči těm, kteří jej do funkce zvolili, tedy vůči občanům. Tento princip se však z české politiky vytrácí, ctí ho důsledně opravdu jen komunisté, kteří svoje voliče nezrazují. Přeběhlictví je v české politice normální pojem. Že jde o zradu voličů? Koho to zajímá? Účel světí prostředky! Ale takový názor uráží občany... Ani jedna poslankyně, ani jeden poslanec KSČM to neudělal. Odlišnost komunální politiky od té centrální je pouze v tom, že každé dobré i špatné rozhodnutí komunálního politika dožene za kratší čas.

Rychleji a snáze se odhalí, zda rozhoduje v zájmu občanů či v zájmu skupiny přímluvců , kterým se dnes říká lobbisté. I v komunální politice se počítají peníze na miliardy a i komunální politici mohou leccos v životě občanů ovlivnit k dobrému, ale i špatnému.

 

Kandidovat za KSČM není v současné době primitivního antikomunismu žádná slast. Přesto, převažují během setkání s občany pozitivní ohlasy nad těmi nepřátelskými?
V současné době by se spíše mělo hovořit o vulgárním kapitalismu, k němuž se přidávají metody, které slouží k denunciaci politických protivníků. Primitivní antikomunismus je produktem českého kapitalismu. Stále více lidí to již prokouklo, a k těm, kteří za KSČM kandidují, se chovají slušně. Paradoxní je, že antikomunistické výroky je častěji slyšet z řad levicové ČSSD. Pravice a většina českých médií volí krom občasných antikomunistických výkřiků spíše taktiku mlčení o komunistech. Je sebevědomá a věří, že se jí podaří svoje představy protlačit způsobem, který názorně vláda ODS a spol. předvedla při prosazení tzv. reformního balíku. Však si to jistě čtenáři pamatují. Je třeba udělat vše proto, aby si pravice nemohla dělat, co chce. I proto jsme si za svoje volební motto zvolil tuto větu: Vrátit do politiky slušnost a respektování práva.
25. srpna 2009, Karel MUŠKA