Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s K. Klikarovou

18. 7. 2009
Rozhovor s kandidátkou na poslankyni Evropského parlamentu Kateřinou Klikarovou
Kandidujete do Evropského parlamentu. Proč vlastně?
V politice jsem spíše nováčkem, sbírám zkušenosti na jednotlivých úrovních samosprávy. Dostala jsem nabídku kandidatury do EP s tím, že naplňuji náročná kritéria pro kandidáty, po zvážení jsem ji přijala. Má jazyková výbava zahrnuje angličtinu, francouzštinu a němčinu. Vnímám to jako příležitost pro získání nových zkušeností a minimálně možnost výrazně pomoci ve volební kampani. Jsem jedinou kandidátkou z Libereckého kraje.
A proč právě za KSČM?
KSČM je stranou, která je mi blízká svým programem a odpovídá mému přesvědčení. Sympatizuji s ní už od svých prvních voleb a v prosinci loňského roku jsme se spolu s manželem stali členy strany. Nyní jsem na pozici úřednice u soudu a vnímám, jaké problémy provází každodenně běžný život občanů této republiky. KSČM je vnímána jako jedna z mála, která se neprezentuje velkou řadou skandálů končících až na úrovni trestních kauz. Pokud je volič důsledný, může si snadno zkontrolovat plnění volebního programu a soulad mezi slovy a činy. Toto heslo má dnes neprávem pejorativní přívlastek, nehodí se pro změnu orientace hodnot.
Jste nejmladší krajskou zastupitelkou v Libereckém kraji, dokonce i na kandidátce pro eurovolby jste také nejmladší navrženou. Omlouvám se, že prozradím váš věk. Bude vám dvacet pět let. Jste tedy vlastně zdánlivě nejméně zkušenou. Jak vás přijali mezi sebe ti starší, již ostřílenější zastupitelé?
Kolegové z KSČM mě přijali velmi dobře, jsou ochotni kdykoli podat pomocnou ruku a podělit se o své zkušenosti. Zastupitele z ostatních stran hodnotit nemohu, neboť jsem zastupitelkou v krajském zastupitelstvu krátce a zatím jsem neměla tolik příležitostí s nimi komunikovat. To, že jsem se stala členkou krajského zastupitelstva, odpovídá skutečné realizaci naplňování politiky, kdy se myslí i na zítřek. Mám možnost se učit od zkušenějších kolegů, vnímám to jako přebírání štafetového kolíku. Z okresu Liberec jsme v krajském zastupitelstvu dva a reprezentujeme dvě generace. Je to dle mého názoru konkrétní otevření prostoru pro mladé, tak jak o tom jednal i sjezd KSČM. Vím, že mnohému se učím tzv. za pochodu, vnímám to jako přirozenou záležitost. A přála bych mnoha dalším mladým lidem a ženám, aby měli podobné možnosti ve všech okresech, krajích. Jsme opět u těch slov a činů, či naopak u pouhých účelových proklamací, když dojde na lámání chleba . Pravdou je, vezmu nadsázku, zkratku, dnes se učím, zítra pomůžu a pozítří vám chci skládat účty , tak by to asi mělo být běžné.
Začněme právě krajským zastupitelstvím. Co právě v něm jste si stanovila za osobní cíl?
Na úrovni kraje máme několik diskutabilních projektů, na které je nejednotný pohled napříč politickým spektrem. Byla bych ráda, kdyby se podařilo zastavit plánovanou výstavbu silnice R35 přes Český ráj. Toto považuji za velmi důležité, i když i v našem klubu nejsme zatím v tomto jednotní. Dále bych se jako členka výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch chtěla zasadit o zlepšení stavu památek v našem kraji. V neposlední řadě jsem ráda, že se podařilo prosadit, aby alespoň v krajských zařízeních platil kraj za občany regulační zdravotnické poplatky, ačkoli vím, že je to dočasné řešení, a problematiku zdravotnictví je nutno řešit komplexně na úrovni parlamentu, neboť toto jsou vícenáklady pro kraj, který zde supluje špatné rozhodnutí koalice na nejvyšší úrovni a problém by měl řešit stát.
Dobře. A co byste si dala za cíl, pokud byste byla zvolena do Evropského parlamentu?
Zamezit rostoucí byrokracii a militarizaci EU, a především se pokusit o rovné příležitosti všech států v EU.
Četl jsem vaše heslo, s nímž jste šla do krajských voleb. Cituji: Změní-li lidé své hodnoty, potom možná pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí . Jaké vlastně hodnoty jste měla na mysli?
Změnou politického systému došlo i ke změně žebříčku hodnot. Nad lidské hodnoty povýšily zájmy kapitálu. Tomu jsou i nastaveny priority politiky pravice. Bohužel v některých konkrétních rozhodnutích i potenciální partner, sociální demokraté, jako nyní např. v přístupu k Lisabonské smlouvě. Je však třeba rozlišovat konkrétní body k jednání, a to na všech úrovních. Není všude stejný přístup, v pěti krajích je nalevo nakročeno, a to je důležité.
Ale zpět k těm hodnotám. Člověčenství, důstojnost a rovnost to jsou nezastupitelné hodnoty, dříve se tomu říkalo i vyšší princip mravní. Některé úspěchy nejsou trpěné a právě k tomu patří snaha ubít priority solidarity lidí, pocity sounáležitosti bývalého režimu před majetkovým převratem.
Pravdomluvnost, slušné chování aj., myslím si, že tyto věci v současném světě chybí.
Znáte cestu, jak tyto hodnoty měnit?
Mělo by se začít především u politiků na všech úrovních, protože lidé jejich činy sledují a řeknou si když můžou oni, proč bych nemohl já . A politická kultura je v naší zemi na opravdu hrozné úrovni. Ale každý si musí nastavit zrcadlo sám sobě. Chci přispět spolu s dalšími k tomu, aby postupně mizelo zažité označení, že politika je svinstvo. Ne, politika je vědní obor, to svinstvo a lumpárny dělají jednotlivci v ní zapojení. A co může pomoci? Průhlednost jednání a výstupů, shoda ve slovech a činech, jednání dle morálních hodnot a mimo jiné i vyvozování osobní zodpovědnosti. Politika by měla být prostředkem naplňování těchto hodnot, a nikoli prostředkem k zájmovým lobby skupin či jednotlivců.
Pro eurovolby jste si vepsala motto: Směřování budoucnosti Evropské unie nelze řídit byrokracií ani holí . Ptám se: tedy čím?
Komunikací, hledáním shody a možností, které by nebyly na úkor jiných. Vnímání, že partnerem je občan všech členských zemí, a k tomuto dialogu mohou sloužit např. i referenda o všech důležitých otázkách. Byrokratický absolutismus není prostředkem budoucnosti. Jde o to, aby se nepodporoval stále větší sociální propad a neustřihávala křídla těm členským zemím, které by chtěly vzlétnout k lepším podmínkám.
Dálkově studujete historii a archivnictví v Hradci Králové, jste zaměstnána, vdaná, žijete daleko od místa vaší školy. Jak dnes všechny své povinnosti zvládáte a jak byste je zvládala, pokud byste byla zvolena do Evropského parlamentu?
Nyní to zvládám celkem dobře, na jednání zastupitelstva se z práce uvolňuji a v běžném životě mi velmi pomáhá můj manžel. Studium VŠ mám ukončené, zbývá mi pouze napsat bakalářskou práci a složit státnice. Pokud bych do Evropského parlamentu byla zvolena, stal by se post europoslankyně vlastně mým zaměstnáním a školu bych v té době už měla mít hotovou, takže v tomto bych problém neviděla.
2. března 2009, Jaroslav KOJZAR