Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vadí, že KSČM hájí obyčejné lidi

16. 2. 2011

Vadí, že KSČM hájí obyčejné lidi
Kováčik: Nic z naší činnosti, z našeho programu ani z našich stanov nezavdává příčinu k tomu, aby bylo byť jen jednáno o zákazu KSČM
PRAHA – Jen jediný smysl mají současná antikomunistická tažení – vystrnadit z politického spektra poslední politickou sílu, která se opravdu zastává obyčejných lidí. Tento jasný názor vyslovil v pořadu České televize Hydepark předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Nové pokusy zakázat KSČM Kováčik odsoudil k neúspěchu, neobává se jich, vnímá však jejich jasný smysl: »Nic z naší činnosti, z našeho programu ani z našich stanov nezavdává příčinu k tomu, aby bylo byť jen jednáno o zákazu KSČM. I naše vnitřní mechanismy jsou vrcholně demokratické. Dopouštíme se jen jediné věci: jsme ostře opoziční, radikálně levicová strana. Vadí, že se zajímáme především o to, jak se budou mít obyčejní lidé, tedy lidé, kteří nerestituovali, kteří nekradli, kteří mají vysoko do žlabu, jsou nezaměstnaní, nebo je dokonce už vyřadili z evidence úřadů práce. Děláme to natolik důsledně, že tím leckomu můžeme překážet,« řekl v pořadu České televize Kováčik.
Ironického komentáře se z Kováčikových úst dočkal i známý antikomunista Jaromír Štětina. »Nebudu pátrat po jeho minulosti, vím jen tolik, že se při svých cestách po někdejším Sovětském svazu dostával do míst, kam nemohli ani vysocí sovětští funkcionáři. Proč asi?« otázal se Kováčik a zdůraznil, že se Štětina občasnými pokusy zakázat komunisty pouze zviditelňuje, neboť ani nemá jiné téma.
V této souvislosti předseda komunistické frakce ve sněmovně okomentoval i návrh zákona o protikomunistickém odboji. »Dokud budou na pomyslném seznamu hrdinů i bratři Mašínové, do té doby bude pro nás takový zákon nepřijatelný. Činy Mašínů jsou podle tehdejšího i nynějšího práva činy teroristické. A terorismus my podporovat nebudeme. Nesmírně si naopak vážím lidí jako je Petr Uhl nebo František Bublan. S oceněním takovýchto lidí bych problém neměl,« vyslovil se Kováčik.
Pavel Kováčik také hovořil o poklesu počtu hlasů KSČM ve volbách od roku 2002. Podle šéfa poslaneckého klubu je třeba si uvědomit, že v roce 2002 byla sociální demokracie v hluboké depresi a mnozí její voliči v KSČM hledali alternativu. Poté se sociální demokracie vzpamatovala, a to znamenalo logicky pokles komunistických hlasů. »Ovšem budoucnosti se neobávám. Pokud v této republice budou lidé, kteří budou doplácet na současný způsob vládnutí v této zemi, bude nabídka KSČM stále zajímavá. V posledních volbách se ukázalo, že hlad po levicových přístupech tady je, bohužel tyto hlasy sebraly strany typu Věcí veřejných,« zanalyzoval situaci Kováčik.
Zkušený poslanec také reagoval na tři podmínky ČSSD, které si tato strana klade pro případnou vládní spolupráci s KSČM (odsouzení minulosti, jiná zahraniční politika, změna názvu strany). Kováčik se nad těmito podmínkami spíše usmíval. »KSČM je svébytná strana se svým vlastním programem. Klást podmínky typu: ‚Buďte stejní jako my‘, to po nás nemůže nikdo vážně chtít. Druhou sociální demokracií rozhodně nebudeme. Kdybychom to udělali, v nejbližších volbách bychom opustili parlamentní půdu. Kladení podmínek sociální demokracií je jen pokusem zbavit se konkurenta na levici,« upozornil Kováčik a dodal, že problém spolupráce ČSSD a KSČM je někde jinde – sociálním demokratům se totiž ve skutečnosti mnohem lépe vládne s občanskými demokraty než s komunisty. S pravicí totiž ČSSD sice nemá programovou shodu, za to je s ní propojena různými lobbistickými klikami.
Pokud jde o minulost, Kováčik připomněl, že se KSČM již mnohokrát omluvila za nepřístojnosti, nezákonnosti i protizákonnosti v 50. letech i z dob normalizace. »KSČM není KSČ. Kdo chce slyšet, slyší. Ale mnozí prostě slyšet nechtějí. Odmítám proto neustálé další a další omluvy,« řekl jasně komunistický stínový ministr zemědělství.
Kováčik též jednoznačně prohlásil, že se ČSSD ani nikdo jiný nedočká toho, aby se komunisté smířili s členstvím ČR v NATO. »NATO je reliktem minulosti. Bezpečnostní politika Evropy by měla stát na jiných základech,« uvedl Kováčik.
Haló noviny 16. 2. 2011