Jdi na obsah Jdi na menu
 


Práce záchranáře je pro mě vším

9. 10. 2013

 Práce záchranáře je pro mě vším

 

Motto: Za právní předpisy srozumitelné občanům
 
Jen málokdo z nás má to štěstí, že práce je i jeho koníčkem. Mezi ty, kteří to o sobě mohou tvrdit, bezesporu patří Stanislav Mackovík. Jako ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a současně aktivní záchranář má za sebou 20 let práce pro druhé, práce, která je mu vším.
 
Mackovík je také lídrem kandidátky KSČM Libereckého kraje v letošních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Jak už pro náš list uvedl, v případě úspěchu, což je hodně pravděpodobné, nemá v úmyslu vzdát se nabytého mandátu. Jde totiž o jinou situaci, než nastala v roce 2012, kdy byl zvolen do krajského zastupitelstva. V tom případě šlo o střet zájmů. Jako zastupitel nemohl podle zákona současně vykonávat manažerskou funkci ve společnosti, kterou vlastní Liberecký kraj.
 
Mackovík se mandátu zastupitele vzdal. Záchranka je totiž jeho prioritou. Nyní je situace jiná a Mackovík je odhodlán z pozice poslance prosazovat takové změny, které budou ku prospěchu jak pacientů, tak lidí pracujících na záchrankách v celé ČR. »Záchranka je tady pro všechny a mnohé se musí zlepšit, tak aby se třeba nestala prostředkem lidové tvořivosti neschopných, kteří získají dočasnou politickou moc. K tomu musí směřovat i nová legislativa, která zajistí dlouhodobou stabilitu třeba rozpočtu nejen záchranky, ale všech složek Integrovaného záchranného systému,« tvrdí Mackovík.
 
Práci záchranáře by šéf liberecké krajské kandidátky navzdory všem těžkostem, s nimiž se musí umět poprat, neměnil. Začal o ní uvažovat už začátkem devadesátých let, tehdy měl i zkušenost se sportovním létáním, kterému se začal věnovat v roce 1984. 
 
Letadla byla jeho vášní již od dětských let.»Chtěl jsem svůj zájem spojit s povoláním a zároveň s něčím, co je užitečné všem,« vzpomíná Mackovík. Vystudoval pomaturitní nástavbu na zdravotní škole v Litoměřicích, a když v srpnu 1992 vznikla v Liberci letecká záchranka, měl jasno. Rok na to se mu jeho přání a zároveň sen splnilo. Od září 1993 je členem posádek jak v sanitkách, tak v záchranářském vrtulníku. V březnu 2002 se na dva a půl roku stal náměstkem ředitele Územního střediska záchranné služby Liberec. V roce 2009 ukončil úspěšně bakalářské studium na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře, v oboru urgentní zdravotní péče. V dubnu roku 2010 byl jmenován ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.
 
Změnou legislativy zastavit destrukci státu
Nelze se proto divit, že v předvolební kampani se zaměřil především na problematiku zdravotnictví. »Voliče seznamuji s programem KSČM, s tím, že pro nás je nepřijatelné tolerovat jakékoliv platby pacientů za zdravotní péči, či zavádět poplatky za vzdělání. Chci, aby se v naší zemi žilo lépe především těm, kteří dokážou pracovat poctivě a naopak hůře těm, kteří nepracují a žijí za peníze ostatních,« vysvětlil Mackovík. Jeho prioritou je usilovat o změnu v postavení pacienta, který po smršti zákonů prosazených za vlády ODS, TOP 09 a VV později LIDEM získal statut obchodní položky na úrovni spotřebního zboží. Věří, že jemu ale i dalším kandidátům KSČM se podaří voliče oslovit v takové míře, aby to umožnilo zlepšit život obyčejných lidí a změnou legislativy zastavit destrukci státu. »Současná legislativa není na straně slušných lidí,« tvrdí lídr liberecké kandidátky.
Zároveň občany varuje před laciným populismem účelově založených ministran a politických hnutí, které předstírají např. boj s korupcí. Je přesvědčený o tom, že ve skutečnosti tyto rádoby nové politické subjekty usilují jen o převzetí vlivu na tok veřejných financí. »Pro dosažení svého záměru jsou ochotni mediálně lynčovat každého, kdo se neohne před jejich neomaleností. Snad na tento nový trik voliči nenaletí,« doufá Mackovík.
 
Lež je považována za projev svobody slova
Uvědomuje si, že korupce je obrovským problémem současné společnosti, boj s ní však může být podle něj efektivní jen tehdy, když jej nebudou realizovat amatéři v občanských hnutích, někdy i účelově navázaní na své příbuzné a známé státní zástupce či policisty. A tady je podle Mackovíka opět prostor pro příští sněmovnu. Ta by měla vytvořit takové legislativní prostředí, které umožní policii skutečné plošné potírání korupce. Například zákon o majetkovém přiznání a související legislativa musí umožnit kontrolu i nad vyváděním majetku a peněz do zahraničí nebo na jiné subjekty.»Když se tohle podaří, tak bude více silnic, mateřských školek a určitě ubude i rodin živořících na hranici bídy. Krize morálky je výsledkem toho, že zisk kleptomanů se nadřadil nad slušnost a lež je považována za projev svobody slova,« prohlásil Mackovík.
 
Práce aktivního záchranáře a současně ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje je bezesporu nesmírně psychicky ale i časově náročná, Mackovík si i tak dokáže najít čas na publikování článků nejen o letecké záchrance, ale o letadlech obecně. Jeho koníčkem je letecká historie a fotografování. Nejvíce ze svého volného času věnuje synovi, který má také blízký vztah ke všemu, co se pohybuje v oblacích.
 
Z volebního programu KSČM
KSČM se soustředí zejména na:
*Zrušení tzv. regulačních poplatků ve zdravotnictví a stropu pro odvody na zdravotní a sociální pojištění zavedené pravicovými vládami.
*Prosazování vzniku páteřní sítě neziskových nemocnic, ambulancí a lékáren.
*Zajištění bezplatné léčebné a preventivní zdravotní péče na základě všeobecného zdravotního pojištění s důrazem na zachování její dostupnosti a kvality.
*Zavedení jedné veřejné zdravotní pojišťovny.
*Neomezování podílu zaměstnavatelů na proplácení náhrady mzdy v případě nemoci a zvýšení plnění – nemocenské dávky u dlouhodobých nemocí.
*Převedení úrazového pojištění zaměstnanců zaměstnavateli z privátního sektoru na stát.
*Přehodnocení metodiky posuzování závislosti postižených a dalších osob na péči s cílem umožnit jim důstojný život.
*Stanovení pravidel pro marketingové pobídky farmaceutických firem, které se promítají do cen léku, a boj proti dalším druhům korupce ve zdravotnictví.
*Přesun těžiště zdravotní péče do oblasti prevence a výchovu k větší odpovědnosti občana za své zdraví.
*Zajištění následné rehabilitační a lázeňské péče jako nedílné součásti péče o zdraví.
Jana DUBNIČKOVÁ
Haló noviny 8. 10. 2013