Jdi na obsah Jdi na menu
 


K připravovaným protestům policistů a hasičů

27. 11. 2009

K připravovaným protestům policistů a hasičů

 

Ve středu 9. prosince budou v Praze protestovat policisté a hasiči.

 

Jak předem zástupci Nezávislého odborového svazu Policie ČR oznámili, důvodem jejich protestů je nesouhlas se čtyřprocentním plánovaným snížením platů, ke kterému by mělo dojít v příštím roce. Policisté a hasiči se snižováním služebních příjmů a platů nesouhlasí, chápou však dopady ekonomické krize, proto jim nejde o jejich navyšování, ale o udržení na úrovni letošního roku. Rovněž tak nesouhlasí se snižováním početních stavů příslušníků policie, nebo se snižováním počtu služebních míst. Policisté také odmítají jakékoliv zásahy do výsluhových nároků. Chtějí tím zajistit personální stabilitu policie a ostatních bezpečnostních sborů a udržet sociální jistoty příslušníků.

 

KSČM si je vědoma, že od doby přijetí reformy Policie ČR se podmínky pro výkon služby policistů, včetně odměňování, neustále zhoršují. Důsledkem toho je, že odchází stále více příslušníků policie a bývalé ministerstvo vnitra nebylo schopno pomocí tzv. velkých náborových akcí zajistit zlepšení tohoto nepříznivého stavu, čímž je ohrožena pochopitelně i bezpečnost občanů.

 

KSČM vítá, že protesty policistů a hasičů, tak jak bylo předem avizováno, podpoří Odborový svaz státních orgánů a organizací. Z těchto důvodů KSČM připravovaný protest podporuje.

 

Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr vnitra KSČM,
místopředseda výboru pro bezpečnost PS PČR
Haló noviny 27. listopadu 2009