Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 8. 2018

Rozhovor Haló novin s Josefem Jermářem, kandidátem KSČM do Senátu ve volebním obvodu číslo 38 - Mladá Boleslav, s částí okresu Semily, zahrnující obce Hrubá Skála, Kacanovy, Karlovice, Klokočí, Ktová, Loučky, Mírová p. Koz., Modřišice, Ohrazenice, Olešnice, Přepeře, Rakousy, Troskovice, Turnov, Všeň, Vyskeř.

Znám problémy obyčejných lidí

Pokud se stanete senátorem, jakou prioritu se budete snažit prosadit?

josef-jermar-ok-semily.jpgNáš národ prožil za minulých 105 let dvě světové války. Po té první zůstaly pomníky se jmény padlých ve většině obcí či měst. Byli to převážně živitelé rodin, nebo i mládenci sotva odrostlí máminým sukním. I oba moji dědové prožili na vlastní kůži válečnou vřavu. Jeden na Piavě v Itálii, druhý na ruské frontě. Ten první se vrátil už v roce 1918, ten druhý, jako legionář, až v roce 1920. A za necelých dvacet let to mohli prožívat znovu. Tentokrát však nebyli na frontě. Jen od roku 1942 poslouchali každý večer jména popravených. Mnohdy to byly celé rodiny. Celkem německou okupaci nepřežilo přes čtyři sta tisíc Čechů i Slováků, ať už na popravištích nebo v koncentračních táborech. A dnes se znovu a znovu haraší zbraněmi. Nejvyšší právo člověka je právo na život! Proto musí čeští vojáci jezdit do misí? A víte, daňoví poplatníci, kdo to všechno platí? A prý je to málo, musíme platit víc! Je nutné zvýšit autoritu OSN. Považuji za nejvyšší prioritu udržení míru a zajištění bezpečnosti našich spoluobčanů včetně zabránění terorismu na území státu.

Co nejvíce sužuje obyvatele vašeho regionu?

Mým volebním obvodem číslo 38 je Mladoboleslavsko a Turnovsko. Je tu Škoda Auto, a. s., Mladá Boleslav s podniky, které zajišťují pro tento podnik našeho regionu součástky a náhradní díly. Přesto, že zde zanikla řada průmyslových, textilních i potravinářských podniků (LIAZ Mnichovo Hradiště, Severka Mnichovo Hradiště, Lihovar, Akuma a pekárna v Mladé Boleslavi, cukrovary Mnichovo Hradiště, Čejetičky a Brodce, STS Kněžmost, Okresní průmyslový podnik v Bakově nad Jizerou, Okresní podnik služeb, Okresní stavební podnik a mnoho dalších), našla zaměstnání velká část obyvatel regionu ve Škodě Auto. Právě proto je v našem regionu snad nejmenší nezaměstnanost v republice. Jsou tu také potravinářské podniky: Cukrovar Dobrovice, pivovary Podkováň, Klášter Hradiště nad Jizerou a Svijany, výrobce nápojů z ovoce Lažany u Turnova a Kofola Mnichovo Hradiště. Součástí našeho regionu je i velký kus překrásné krajiny Českého ráje. Je tu i hodně lesů s borůvkami, malinami i ostružinami. V době sezony vídám občany s košíky plnými hub. Teče tudy i řeka Jizera, která se v létě hemží koupajícími se a vodáky a na jejímž břehu posedávají rybáři. Je tu řada koupališť i rybníků. Turisté navštěvují zříceniny i zachovalé hrady, např. Kost, Humprecht, Mladá Boleslav a zámky Benátky nad Jizerou, Krnsko, Bezno, Mnichovo Hradiště, Hrubou Skálu, Hrubý Rohozec, Sychrov a mnoho dalších. Těm, kteří se zajímají o historii, jsou určitě známa jména pánů ze Zvířetic, z Michalovic. Na benátském zámku po určitou dobu pobýval Tycho de Brahe…

Opravují se železniční svršky trati Praha - Turnov - Liberec, Turnov - Železný Brod i Turnov - Jičín, Mladá Boleslav - Česká Lípa, Mladá Boleslav - Mšeno u Mělníka a Mladá Boleslav - Sobotka. V dobrém stavu se udržují silnice první třídy, ať už je to dálnice D10, či silnice Mladá Boleslav - Jičín, Mladá Boleslav - Bělá pod Bezdězem, Doksy. Horší, někde až zlá je situace na silnicích druhé a třetí třídy. Mnohdy tu jde nejen o zuby, ale doslova i o život. Měla by se zlepšit i dopravní obslužnost, hlavně autobusové dopravy, kde je zapotřebí omladit vozový park. V regionu jsou i dvě nemocnice: Klaudiánova v Mladé Boleslavi a bývalá Panochova, nyní Krajská nemocnice Liberec, a. s., v Turnově. V obou by bylo potřeba více lékařů a hlavně zdravotních sester. Problémy začínají vznikat i v předškolních zařízeních, která svojí kapacitou přestávají postačovat. Velké rozdíly jsou mezi mzdami zaměstnanců Škody Auto a mzdami v potravinářských a hlavně v zemědělských podnicích. U zaměstnanců velkých obchodních řetězců jsou mzdy ještě nižší. Pro mladou generaci, hlavně pro mladá manželství je potřeba zvýšit výstavbu nových bytů, na začátku alespoň startovacích. Všichni víme, že nám přibývá seniorů. Zůstane-li z manželů pouze jeden, je nemožné, aby finančně utáhl svoji domácnost, zvláště když platí vysoký nájem. Přitom je dlouhá čekací doba pro přijetí do domovů seniorů. I v našem regionu lze vidět bezdomovce. Je potřeba podchytit tyto občany včas po jejich ukončení výkonu trestu, nebo po ztrátě zaměstnání. Mohou být zpočátku, než znovu získají pracovní návyky, zapojeni do veřejně prospěšných prací. Tak si mohou vydělat na umístění alespoň v ubytovnách. V minulém režimu byly takové ubytovny skoro u každého podniku. Zatím však většina žije na ulicích, a to je velká ostuda našeho státu.

Vnímáte Senát jako skutečnou pojistku demokracie?

Demokracie pro koho? Ano, bez Senátu nelze měnit ústavní zákony. Ptám se: V zájmu koho? Po uzákonění přímé volby prezidenta republiky je Senát mimo. Senát může navrhovat změny zákonů schválených Sněmovnou, ale Sněmovna je může přehlasovat. Senát může navrhovat zákony, ale Sněmovna je nemusí schválit. Senát navrhuje prezidentu republiky jména soudců pro Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a jména státních zástupců pro Nejvyšší státní zastupitelství. Dle mého názoru máme na počet obyvatel našeho státu značně přebujelou administrativu, včetně Sněmovny i Senátu. V současné době máme 200 poslanců Sněmovny a 81 senátorů. Nestačilo by snížit počet poslanců nejméně o polovinu a senátorů na 41? A ještě jedna připomínka: Už tady kdysi bylo, že poslanci měli svá stálá zaměstnání, ze kterých byli pro jednání Sněmovny uvolňováni a placeno jim bylo pouze cestovné a stravné. Nešlo by to nějak připodobnit? Ale je mi jasné: kapři si rybník nevypustí. Jenomže tak by bylo jistější, že jim jde o občany státu, a ne o korýtka!

Jaké máte politické zkušenosti?

Od roku 1971 jsem byl členem SSM, od roku 1977 členem KSČ, později KSČM. Od roku 1981 do roku 1986 jsem byl předsedou Vesnické organizace v místě bydliště, od roku 1983 jsem pracoval na úseku politického vzdělávání v okresní stranické organizaci. Od roku 1986 jsem studoval na vysoké škole, obor ekonomické vědy. V praktickém zaměstnání jsem pracoval vždy na ekonomických úsecích, od plánování a statistiky přes hlavního ekonoma až po ekonomického náměstka podniku. Proto jsem se na stranických schůzích a shromážděních vždy vyjadřoval k ekonomické politice strany, byly ode mne vyžadovány návrhy, jak dál v ekonomice podniku. Po roce 2000 jsem byl několik let místopředsedou Okresního výboru KSČM V Mladé Boleslavi. Pro vytížení v hasičském hnutí jsem v roce 2008 z funkce odešel. Po tři volební období jsem členem zastupitelstva ve svém bydlišti.

Jste levicově naladěný člověk. Proč?

Vyrůstal jsem a žiji dodnes mezi obyčejnými lidmi. Troufám si říci, že znám jejich starosti, radosti i problémy od dětství, přes mladá manželství a střední věk až po potřeby seniorů. Stále jsem mezi nimi, pracuji pro ně, v rámci možností jim i pomáhám. Byl jsem všude, kde se něco dělo. Od základní školy až po vysokou, v zájmových organizacích, při pořádání kulturních i sportovních akcí. Potřeby lidí vedly ke kolektivismu, kulturnímu a sportovnímu vyžití. Aniž by si to řada z nich uvědomovala, tíhla k levici. U mě to bylo posíleno ještě rodinnými zkušenostmi. Členy KSČ byli můj děda, strýcové i otec. Jsem rád, že to pro mě nebylo možné jinak.

Proč se zajímáte o politiku?

V minulosti politika tak trochu běžela sama. Bylo samozřejmostí vedení k občanství a vlastenectví už od základní školy. Učili jsme se naši historii a byli jsme na ni hrdí. Věděli jsme, že jenom v pevném semknutí národa je možné hájit naši vlast. Tak jsme byli vychování, tak jsem vstupoval do SSM i KSČ. Po změnách po roce 1989 postupem času řada lidí vítajících převrat vystřízlivěla a ti, kteří nevěřili, co je může v kapitalismu čekat, začali poznávat, že »sliby jsou chyby« a že »slibem nezarmoutíš«. Skutečnost se odvíjela a dál odvíjí jiným směrem, než bylo při cinkání klíči slibováno. S lidmi je potřeba o tom stále hovořit a vysvětlovat jim, o co vždy šlo a stále jde komunistům. Politici musí být mezi nimi, snést se z dobře placených postů a naslouchat, diskutovat a vysvětlovat. A snažit se je vést. Tomu říkám politika.

Jaké jsou vaše koníčky?

Mým největším koníčkem je hudba. Od začátku školní docházky jsem měl soukromého učitele na housle a do tehdejší Lidové školy umění jsem chodil cvičit na klavír. Asi od deseti let jsem se pokoušel skládat jednoduché houslové a klavírní melodie. Zhudebnil jsem i několik básní Marie Duškové a Karla Havlíčka Borovského. Při střední škole jsem dálkově studoval zpěv na Lidové konzervatoři u profesorky Jaroslavy Bernardové. Byla přísná, důsledná i přívětivá. Moc rád na ni vzpomínám. Při střední škole jsem se stal i členem tanečního orchestru, později rytmické skupiny i beatové skupiny. Vyhrával jsem i soutěže amatérských zpěváků. Na vysoké škole jsem dělal přednášky o našich klasických skladatelích - Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi a dalších. Dodnes se hraje několik mých populárních písní. Sám provozuji hudbu k poslechu i tanci příležitostně dosud. Hudba je mezinárodní, vlastně světová. Nepotřebuje překladatele. Noty platí v celém světě. Uklidňuje, umí pohladit i provokuje. Utužuje přátelství, dává lidi dohromady. Může být komorní, symfonická, populární, taneční, beatová, country atd. Je buď dobrá, nebo špatná. Lidé si zpívali odjakživa. Buď vesele, nebo smutně, ale zpívali si. Škoda, že dnes je více pasivních než aktivních muzikantů. Vždyť kdysi platilo: Co Čech, to muzikant. Dnes platí více: Co Čech, to úředník nebo funkcionář. Druhým mým koníčkem je houbaření už od dětských let. Stačilo, aby se začala zvedat pára nad lesem, a už jsem nebyl k udržení.

jermar-kkrr.jpgTřetím a dosud nejvíce provozovaným koníčkem je členství ve Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, a to už 47 let. Začínal jsem jako obyčejný dobrovolný hasič v místě bydliště. Později jsem se stal funkcionářem Sboru dobrovolných hasičů, potom členem i starostou Okresního sdružení hasičů ČMS, členem Krajského výboru Hasičů ČMS Středočeského kraje a v současnosti jsem předsedou Krajské kontrolní a revizní rady SH ČMS Středočeského kraje. Dobrovolní hasiči si zaslouží větší nejen úctu ale i podporu v naší společnosti. Pracují a vzdělávají se ve svém volném čase, nacvičují hašení opět ve svém volnu a v případě katastrof jedou opět zdarma a s nasazením vlastního zdraví a často i života chránit majetek, zdraví i životy svým spoluobčanům. Jako člen Sdružení Hasičů ČMS jsem i členem Dozorčí rady Hasičské vzájemné pojišťovny, a. s., Praha. Mým posledním koníčkem je, pokud mi zbývá čas, rybaření. U vody je brzy po ránu klid i čas na přemýšlení. Je toho hodně, co si musí člověk rovnat v hlavě.

Má vaše rodina pochopení pro vaše angažování se v politice?

Vzhledem k tomu, co jsem již uvedl v předchozích odpovědích, je zřejmé, že bez podpory v rodině, kolikrát i na její úkor, bych se ve všem nemohl angažovat. Manželka se starala o denní problémy s dětmi i o vedení domácnosti. Někdy mi v legraci vyčítala, že jsem se měl oženit s hasiči atd. Ale to asi zná většina více angažovaných lidí. Dokud byly děti menší a ve školním věku, využívali jsme každou volnou chvíli k trampování, koupání i dovolené. Byli jsme v Bulharsku, NDR i Chorvatsku. Teď, když jsou děti dospělé a samy mají děti, je alespoň na co vzpomínat. A nyní, když už jsme v domě sami, je manželka docela ráda, když na nějaký čas »vypadnu«.

Jak vnímáte politiku KSČM v současné době?

Současná doba je jak z vnitrostátního, tak z mezinárodního hlediska velmi složitá. Je třeba si uvědomit, proč máme Parlament, proč máme vládu a krajské úřady, proč máme soudy a státní zastupitelství a o co se ta která politická strana v naší společnosti zasazuje. Všichni prý chtějí, aby naše země vzkvétala, aby se lidi měli lépe. Položme si otázku: Pro koho má naše země vzkvétat a kdo se má mít lépe? Vypadá to, že chtějí všichni to samé. Tak proč se stále více rozevírají nůžky mezi příjmy bohatnoucích a chudnoucích? Proč žije více než jeden milion našich obyvatel pod nebo na hranici chudoby? A už můžeme začít třídit: Jsou strany pravicové, které se starají pouze o sebe a své sociální skupiny. Jsou strany populistické, které lavírují mezi levicí a pravicí, podle potřeby jejich vedení, hlavně kvůli udržení si dobře placených funkcí. A je strana levicová, to je KSČM. Ta je pro spravedlivé rozdělování pro všechny obyvatele, a proto hájí samozřejmě střední a sociálně slabší členy společnosti. Politiku KSČM vnímám jako státotvornou, sociálně spravedlivou. Zasazuje se za spravedlivou odměnu za vykonanou práci, o pravidelnou valorizaci důchodů, o podporu družstevního i obecního bydlení, o bezplatné zdravotnictví, o dostupné a kvalitní vzdělání, o státní garanci ochrany nerostného bohatství i životního prostředí. KSČM je pro řešení příčin migrační krize a nepřijatelnost vnucovaných kvót běženců. Podporuje vymahatelnost práva pro všechny občany naší vlasti, nejen pro ty, co na to mají. KSČM je strana sociálně spravedlivě smýšlejících lidí, ať už jsou jejími členy, či jen sympatizanty. Z hlediska mezinárodního je pro KSČM jediná cesta: Je to udržení míru na celém světě, světové problémy řešit v místě jejich vzniku, a to podporou morální a ekonomickou, podporu vojenskou využívat až v případě mandátu OSN. Na základě referenda jsme vstoupili do EU. Zde se KSČM vyjadřuje hlavně k některým nesmyslným požadavkům úřední mašinerie EU či rozhodnutí Evropského parlamentu. Do Severoatlantické aliance jsme vstupovali bez referenda, proto by se naše vojenská účast v misích měla omezovat na minimum. KSČM usiluje o vystoupení z NATO. Bude to asi nějakou dobu trvat, ale věřím, že tomu po uzákonění všeobecného referenda tak bude. KSČM ze svého požadavku neustoupí.

Radovan RYBÁK

Haló noviny 26. 7. 2018


 

7. 8. 2018

Okresní výbor KSČM Semily pořádá autobusový zájezd na 28. setkání levicově smýšlejících občanů, které se bude konat v sobotu 1. září 2018 ve Svojšicích u Přelouče, v okrese Pardubice. 

Zájemci o účast se mohou přihlásit co nejdříve na sekretariátu OV KSČM Semily. Bližší podrobnosti uvádíme na připojeném plakátku.

plakat-svojsice-2018.jpg


6. 8. 2018

Prohlášení KSČM k úmrtí tří českých vojáků v Afghánistánu

KSČM vyslovuje hlubokou lítost nad třemi mladými životy, které se staly zbytečně obětí  sebevražedného atentátu v Afghánistánu - provincii Bagrám a rodinám pozůstalých vyjadřuje hlubokou soustrast.

KSČM je přesvědčena, že ke  smrti tří mladých vojáků  nemuselo dojít. Terorismus je dnes  velice vážnou hrozbou, se kterou je nutné bojovat.  Zřetelně se ukazuje, jak  ve světě  narůstají stále více nesmyslné války a násilí, které nejsou vedeny v zájmu nastolení  důstojných podmínek pro život lidí v míru. Kapitalistické velmoci  USA, Francie, Velká Británie ve snaze přerozdělit si svá světová panství,  vytvářely a podporovaly vznik terorismu proti legitimním vládám v jiných zemích. Když se tento terorismus obrátí proti nim, nejsou  schopny mu čelit.

Na základě toho KSČM žádá bez výhrad zastavení účasti České republiky v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, odmítá agresivní politiku USA a požaduje přehodnocení světového bezpečnostního systému, včetně setrvání České republiky v NATO. Za rozpoutání  dnešní občanské války v Afghánistánu nesou největší odpovědnost právě Spojené státy americké. 

Autor: Stanislav Grospič a Vojtěch Filip

 

 

26. 7. 2018

S upřímným pohnutím a zármutkem jsme přijali smutnou zprávu, že nás opustila naše kamarádka a přítelkyně Alena Kvíčalová. S jejím jménem jsme si vždy spojovali srdečnou a obětavou členku, která se aktivně zapojovala a zúčastňovala všech pořádaných akcí a obětavě pomáhala při jejich organizování. Čest její práci a světlé památce.

parte-page-001.jpg


 

20. 7. 2018

Rozhovor Haló novin se Šárkou Kalvovou, kandidátkou KSČM do Senátu v obvodu Jablonec nad Nisou a Semily

Inkluze devastuje české školství

Jakou máte politickou zkušenost?

Od prvního roku svého života jsem žila s rodiči ve vojenském újezdě Ralsko, který se časem stal městem. Tam dnes působím jako zastupitelka, radní a předsedkyně finančního výboru. Od roku 2014 jsem také členkou výboru pro sport a tělovýchovu Zastupitelstva Libereckého kraje.

Za svou největší politickou zkušenost však považuji dobu, kdy jsem dva roky působila jako místostarostka Ralska. Byla to ovšem dosud nejtvrdší zkušenost mého života. Prohlásila jsem dokonce, že bych musela být Johankou z Arku, abych vydržela v této funkci další čtyři roky. Situace byla totiž velice komplikovaná. Po volbách jsme získali většinu a získali jsme ke spolupráci i koaličního partnera, kterému jsme dokonce přepustili místo starosty. Bohužel, tři měsíce po volbách došlo k malému převratu, starosta byl odvolán a já zůstala náhle ve vedení sama. Když jsem se ptala, proč neodvolají i mě, řekli mi, že je za mnou vidět práce a není k tomu důvod. Nejspíše mě tam ale nechali jen proto, že nikdo ze vzbouřenců neuměl všechno to papírování dělat. Takže jsem dva roky pracovala pro nepřátelsky naladěné zastupitelstvo. Nicméně nelituji, zkušenost to byla ohromná.

Mohla by vám pomoct i v Senátu?

Myslím, že ano. A nemíním tím jen onu zkušenost práce v týmu, který mi není vždy nakloněn. Obecně považuji zkušenost z místní politiky za ideální průpravu pro zákonodárce. Není od věci vědět, jaké problémy řeší politici na komunální úrovni, zejména ty, které přímo pramení z legislativy. Nedávno jsme na zastupitelstvu například řešili problém s novelou stavebního zákona, která nám znemožnila mít vlastní stavební úřad. Senát je přesně tím místem, kde se dala taková novela jednoduše opravit a nemusel dnes o ní rozhodovat Ústavní soud.

Vůbec nepatřím k těm, kdo tvrdí, že je Senát zbytečný. Měl by tu být institut, který může zabránit schválení špatného zákona. Vidíme, co se děje v Poslanecké sněmovně. Jaký paskvil se tam kolikrát prohlasuje. Jistá »výstupní kontrola« je podle mne proto nutná. A tou by měl být právě Senát.

Profesí jste učitelka. Co je podle vás největší problém českého školství?

Největší problém je v tom, že při každé změně ministra se mění i celková koncepce a spolu s ní legislativa. Na školy to má obrovský dopad.

Za velkou chybu rovněž považuji, že byly zrušené společné osnovy pro celou republiku. Tam začal chaos. A postupoval dál.

V tuto chvíli vidím jako největší aktuální problém jednoznačně inkluzi. Tak, jak je nastavena, ničí české školství. Mám zkušenost přímo z praxe. Učím na prvním stupni základní školy a ve třídě děti s podpůrnými opatřeními mám.

Vidím ohromné mrhání penězi. Ty obrovské prostředky mohly být vynaloženy úplně jinak a dětem s různými handicapy mohly pomoci mnohem více. Tyto děti potřebují speciální vedení a měly by mít speciálního pedagoga. Proto by bylo užitečné, aby vznikaly speciální třídy. A nejde jen o pedagogy, ale i o pomůcky. Dnes škola musí zakoupit pomůcky pro každé jedno takové dítě s handicapem. Ve speciální třídě může tuto konkrétní pomůcku využívat mnohem více dětí, často stačí jedna pro celou třídu. Bylo by to mnohem úspornější.

Nejsem proti integraci, ale nesmíme při podpoře integrace znásilňovat rozum. Nemluvě o tom, že nechápu, jak mohl být spuštěn projekt, který se předem vůbec nevyzkoušel.

Nejhorší je, že vyučující musí kvůli inkluzi ve třídě snižovat nároky. A to pochopitelně jde na úkor těch nejtalentovanějších žáků. Ti by mohli v té škole získat mnohem víc a já jsem přesvědčená, že na to mají i právo. Ale my jim ho dnes upíráme. Ochuzujeme mnohé z nich. A poškozujeme tím konkurenceschopnost celé generace.

Do třídy mé dcery na gymnáziu byl nedávno například zařazen autista. A ona napsala slohovou práci, v níž se zeptala: Proč musíme snášet házení bačkorama po hlavách? Proč musíme snášet sprosté nadávky? Její vyučující na to reagovala slovy, která bych použila taky, protože podobné věty jsme se naučily opakovat jako kolovrátek: Musíte tu jinakost respektovat, tento váš spolužák má takový a takový problém a ten se takto projevuje. Snad tím dáváme té generaci umění tolerance. Ale nikdo se již neptá, co jí bereme. Dá se jen z tolerance vyžít? Je to jediná hodnota života? Navíc, buďme k sobě upřímní – opravdu se takto té toleranci žáci naučí? Není to spíše tak, že je učíme jen potlačovat hněv, který jednoho dne vzkypí? Opravdu se to nemůže obrátit právě proti těm »jiným dětem« a jinakosti jako takové? Myslím, že si v těchto otázkách hodně lžeme. Nechceme vidět pravdu a zaděláváme si tím na obrovský problém.

Myslel jsem, že největším problémem školství jsou nízké platy.

Jistěže to také není problém malý. Mladí vystudují pedagogickou školu, ale jen proto, aby měli nějaký titul a pak jdou pracovat mimo školství. Mají vysokoškolské vzdělání a chtějí být podle toho oceněni. A toho ocenění se jim dnes dostane spíše jinde.

Já sama jsem se však nedoceněná nikdy necítila. Mám k učení asi trochu jiný přístup, než je dnes obvyklý. Vysokou školu jsem si dodělávala v době, kdy už jsem učila. Protože mě ta práce bavila a chtěla jsem ji dělat. Ale takových lidí je dnes málo.

Pojďme k politice. V posledních volbách dostala levice na frak. Proč tomu tak bylo, podle vás?

Ano, v poslední době levice ztrácí. Je to patrně tím, že nedokážeme přesvědčit mladé lidi. To ale také souvisí se školstvím – s tím, jak se ve školách prezentuje minulá doba. Mladí se ve školách dnes ve vztahu k minulosti naučí jen paušalizovat, všechny házet do jednoho pytle, házet špínu na cokoli. Vůbec nejsou vedeni ke kritickému přístupu k dějinám, k pochopení jejich složitosti, vícevrstevnatosti. A to říkám jako člověk, který není členem KSČM, a maturovala jsem v roce 1992, takže mě nikdo nemůže obvinit, že jsem v minulém režimu čerpala nějaké výsady či moc.

Ale nesmíme to vzdávat. Věřím, že když nebudeme slibovat nereálné nesmysly, když budeme poctivě pracovat a trvat na tom, že každý si zaslouží poctivý a spravedlivý život, získá nejen KSČM, ale celá levice znovu důvěru lidí.

Jak jste vnímala vyjednávání o podpoře nové vládě?

Nechtěla jsem, abychom tolerovali vládu za každou cenu. Pokud by měly být cenou ústupky z volebního programu, bylo by to špatně. Ale věřím, že k tomu nedojde. A že se podaří využít nastalé konstelace k alespoň částečnému prosazení našeho programu.

Jan STERN

Haló noviny 19. 7. 2018


 

4. 7. 2018

Aktualne.cz: Mladé tváře KSČM zažily socialismus jen ve školce. Padesátá léta nechme historikům, vyzývají

mladi-kscm.jpg

Mládí vpřed! Nejmladší poslankyní KSČM je čtyřiatřicetiletá Květa Matušovská, která sedí ve sněmovně šestým rokem. "Byla to pro mě jediná strana, která nebyla zapletena do žádných skandálů a korupce. Také její volební program mi byl blízký," vysvětluje zastupitelka Pardubického kraje a obce Javorník. "Jsou to problémy matek samoživitelek, důchodců, kteří žijí na hranici chudoby, nebo domácností a jednotlivců, kteří čelí exekucím," vyjmenovává Matušovská. Podobně brzy se stala členkou KSČM další mladší poslankyně této strany, sedmatřicetiletá Hana Aulická Jírovcová. "Chtěla jsem pracovat pro lidi, pro oněch dolních deset milionů," popisuje s tím, že na ni mělo vliv i to, že ve straně byl její otec i dědeček. "Pomáhali lidem, to se mi líbilo," podotýká."Věnuji se ze všeho nejvíce sociální oblasti - od nízkých důchodů přes obrovské problémy lidí získat slušné bydlení až po spoustu dalších věcí, které souvisejí se sociálními jistotami," Asi nejčastěji je vidět rovněž sedmatřicetiletá Kateřina Konečná, která se poprvé stala poslankyní už v jednadvaceti letech. Její kariéra v KSČM rostla, po dvanácti letech ve sněmovně ji v roce 2014 voliči poslali do Evropského parlamentu. Tam se Konečná stará o to aby komunisté měli "evropský střih" a byli co nejvíce součástí podstatně širšího levicového hnutí. Konečné v tom nepomáhá jen věk, ale také jazykové znalosti a množství kontaktů v řadě zemí.

Autor: 

Mediální úsek ÚV KSČM


 

2. 7. 2018

Stanovisko KSČM k podpoře vlády ANO 2011 a ČSSD

3. zasedání ÚV KSČM dne 30. 6. 2018

Programem KSČM jsou zájmy lidí, stabilita a suverenita naší země a mír

 Za 25 let od rozbití Československa a vzniku samostatné České republiky bude již patnáctá vláda předstupovat před Poslaneckou sněmovnu Parlamentu s žádostí o získání důvěry pro své vládnutí. Jména předsedů vlády od Václava Klause až po Bohuslava Sobotku, utvářela spolu s dalšími výraznými představiteli pravice a sociální demokracie tvář české společnosti a státu. Ať šlo o vlády opírající se o politickou oporu parlamentní většiny, opoziční smlouvu, či vlády úřednické bez důvěry, vždy se jednalo o vlády se silným pravicovým akcentem, přestože si často rády dávaly samy jiné přívlastky své charakteristiky.

    V průběhu velkých společenských změn však měly jedno společné, připravit a provést zásadní majetkový převrat velkými restitucemi a zprivatizováním veřejných hodnot, z České republiky vytvořit poslušného vazala SRN a USA. Shodná falešná priorita tzv. "přátelských transatlantických vazeb" nás dovedla do členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Demokratické hodnoty se postupně vytrácely, náš stát se stával polokolonií, české vlády a představitelé vládnoucích elit stále více zabředávaly do velkých korupčních afér.  Tzv. majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi "církevní restituce" a otevřené paktování zejména poslední vlády Bohuslava Sobotky a představitelů KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana se Sudetoněmeckým krajanským sdružením jen naznačovaly, co dalšího se má v České republice odehrát. Ostatně poslední výroky německé kancléřky Angely Merkelové by neměly nikoho nechat na pochybách.

    KSČM proto po říjnových parlamentních volbách 2017 přistoupila na konstruktivní jednání s vítězem voleb hnutím ANO 2011. Plně si je vědoma, že jednala a jedná s pravicovým politickým hnutím. KSČM jde o budoucnost České republiky a důstojný život jejích obyvatel. Sedm základních priorit: trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšímu nárůstu ceny bydlení a podpora výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů jsou základní požadavky, za jejichž prosazení je KSČM ochotna tolerovat vznik menšinové vlády hnutí ANO 2011 a ČSSD. Plně jsme si vědomi, že nejde, jak licoměrně ČSSD tvrdí, o vládu levicovou. Jsme si vědomi i hlubokých rozdílů v názorech na zahraniční politiku, obranu a bezpečnost naší země, řešení daňové politiky i rozdílných názorů na rozsah zákona o celostátním referendu.Nechceme však návrat zkorumpované pravice a pohrobků Sudetoněmeckého landsmanšaftu. KSČM si plně zachová samostatné suverénní rozhodování při naplňování svého programu v zájmech občanů naší země a nezavazuje se k poslušnému plnění požadavků menšinové vlády.  KSČM stojí na straně lidí, hájí suverenitu naší země a mír.

Autor: 

ÚV KSČM

Zdroj: 

ÚV KSČM


 

23. 6. 2018

Pietní akt v Choustníkově Hradišti

K uctění památky 179 obětí pochodu hladu a smrti z koncentračního tábora Gross Rosen z února 1945 se konal v sobotu 23. června 2018 v Choustníkově Hradišti pietní akt, pořádaný Klubem českého pohraničí Královéhradeckého kraje, Obecním úřadem v Choustníkově Hradišti, Českým svazem bojovníků za svobodu Královéhradeckého kraje za významné podpory Krajského vojenského velitelství AČR v Hradci Králové.

Pietního aktu se zúčastnili i zástupci semilské okresní organizace KSČM a členové Místní organizace KČP z Lomnice nad Popelkou.

img_20180623_095521---kopie.jpg img_20180623_100022---kopie.jpg

img_20180623_100442--2----kopie.jpg img_20180623_102955---kopie.jpg

                      img_20180623_100803---kopie.jpg img_20180623_101632---kopie.jpg 

 

 

18. 6. 2018

Výzva ze Žalého – „Braňme mír pro všechny generace“

     V sobotu 16. června se uskutečnilo tradiční Mezinárodní setkání antifašistů, které každoročně organizuje Okresní výbor KSČM v Semilech v součinnosti s Místní organizací Klubu českého pohraničí v Lomnici nad Popelkou a ve spolupráci s ostatními vlastenecky a antifašisticky zaměřenými občanskými organizacemi a sdruženími.

     Ve velkém sále Společenského domu JILM v Jilemnici se sešlo na 80 účastníků, kteří mezi sebou uvítali poslance Evropského parlamentu Ing. Jaromíra Kohlíčka, CSc., historika PhDr. Josefa Skálu, místopředsedu Svazu bojovníků za svobodu Ing. Emila Kulfánka, plk. v.v., delegaci Komunistické strany Německa vedenou Kristinou Junge, delegaci Polské strany dělnické z Lubaně vedenou Kazimierzem Biniaszczykem, místopředsedu Národní rady KČP Zbyňka Cincibuse a další příznivce a sympatizanty z KČP Libereckého kraje, členy OV KSČM z Liberce, Jablonce nad Nisou, České Lípy a Jičína. Mezi hosty nechyběl pravidelný účastník těchto setkávání RsDr. Václav Exner s manželkou Suzane, místopředsedkyní Levicového klubu žen. Setkání antifašistů se zúčastnila i kandidátka do Senátu PČR za KSČM ve volebním obvodě Jablonec nad Nisou a Semily Mgr. Šárka Kalvová.

     V rámci dvouhodinové panelové diskuse upozornili hosté i ostatní diskutující na narůstající nebezpečí válečného konfliktu, ohrožování bezpečnosti občanů a jejich mírového života. V jednomyslně schválené „Rezoluci“ vyzvali všechny, kterým není lhostejný nárůst fašistických provokací, aby pomohli prosazovat opatření, která povedou ke spolupráci mezi státy a mezi národy, k vytvoření jednotné fronty proti fašismu a válce, za mír ve světě pro všechny generace.

     Po ukončení diskuse přesedli účastníci do přistaveného autobusu a společně odjeli do obce Valteřice, kde na místním hřbitově uctili památku Josefa Hrubého, obětavého vlastence a bojovníka proti fašismu, který byl v roce 1941 zatčen gestapem, krutě vyslýchán a v únoru 1943 popraven v Berlíně – Plötzensee.

     Poté již autobus zamířil na Benecko, odkud se všichni vydali na pěší výstup na horu Žalý, k místu předválečných setkávání antifašistů, kde proběhl pietní akt s položením kytic a věnců k památníku. Důstojnou atmosféru pietního aktu vytvářely i rozvinuté zástavy Klubů českého pohraničí a prapory německých a polských delegací. Po projevech místopředsedy NR KČP Zbyňka Cincibuse a představitelky KS Německa bylo pietní shromáždění ukončeno Internacionálou.

     V restauraci Diana pod rozhlednou Žalý se účastníci občerstvili, pokochali se pohledem na překrásnou krkonošskou přírodu s výhledem do širokého okolí a postupně se vydali na zpáteční cestu k autobusu, který je odvezl zpět do Jilemnice.

Fotografie z uspořádané akce jsou uloženy ve fotoalbu pod názvem Žalý 2018.

 

Rezoluce

Mezinárodního setkání antifašistů v Jilemnici a na Žalém dne 16. června 2018

My, účastníci Mezinárodního setkání antifašistů, jsme se, tak jako každý rok, sešli poklonit památce hrdinů boje proti fašismu i obětí jeho teroru. Dnes je však potřeba, víc než kdy dřív, ukázat lidem i jejich živé poselství.

Příčiny, průběh a politické výsledky války, rozpoutané nacistickým Německem, jsou hříčkou stále drzejší falzifikace. To lhaní je politickou zbraní. Stále víc plní hlavně dvojí zadání. Ty, kdo nejničivější řež lidských dějin rozpoutali a prohráli, se snaží vylíčit jako oběti. Ty, kdo nacistické bestii zlomili hřbet, hanobí jako její dvojníky a komplice. Bezuzdná demagogie slouží dnešní „straně války“. Má dodat zdání legitimity Drang nach Osten v režii USA a NATO. Zatáhnout do konfrontace s jadernou velmocí i země, jež Rusku vděčí za své osvobození. Změnit je v povolný nástroj politiky, ohrožující celou Evropu i okolní svět.     

Z legendy, že NATO je zárukou naší bezpečnosti, nezůstal kámen na kameni. Války, jež vede za „změnu režimů“, hubí statisíce lidských životů. Plodí humanitární pohromy i migrační vlny, větší než na rozvalinách II. světové války. Teror, s nímž slíbily skoncovat už před lety, si vybírá stále krvavější daň i napříč naším kontinentem. Východiskem je jen systém skutečné kolektivní bezpečnosti. Musí ji nabídnout úplně všem a rovným dílem - od Atlantiku až po Ural a Pacifik. Právě to požadujeme od svých vlád – a ne ještě víc miliard za americké zbraně pro americké války.

Rusko pokořilo Napoleona, Hitlera i jaderné vyděrače. Za mír a svobodu – a nejen pro své národy - prolilo víc krve, než kdokoli jiný. Tím víc stojí právě o mír i dnes. Horory, ostouzející Rusko jako agresora, krachují s ostudou jeden za druhým. Evropa bude bezpečná jen ruku v ruce s Ruskem. Jen tak najde sílu odolat nátlaku těch, kdo se ne a ne smířit s koncem „amerického století“. Tím rozhodněji odmítáme snahy o přeměnu našich zemí v předmostí plánů, majících Rusko srazit na kolena. Evropa bude suverénní, teprve až se zbaví amerických vojenských základen a harašení zbraněmi v cizím zájmu. „Zahraniční mise“ NATO pošlapávají mezinárodní právo. Vojska našich zemí smí opustit vlastní území jen z vůle Rady bezpečnosti OSN.  

Přátelské soužití národů, jež rozdělil mnichovský diktát a protektorátní genocida, má šanci jen na bázi důsledného antifašismu. Sudetoněmecký landsmanšaft je pohrobkem zavilého revanše. Troufalé provokace, jichž se už neštítí ani v zemi, jíž „Třetí říše“ způsobila nezměrná utrpení, se hnusí všem českým, stejně jako německým demokratům. Budeme od svých vlád žádat, aby jim učinila přítrž.     

Vyzýváme všechny, kterým není lhostejný nárůst fašistických provokací, aby se připojili k naší rezoluci a pomohli prosazovat opatření, která povedou ke spolupráci mezi státy a mezi národy, k vytvoření jednotné fronty proti fašismu a válce, za mír ve světě pro všechny generace.

 

 

 

ccf30052018.jpg

 

30. 5. 2018

Prohlášení KSČM k dalším přejezdům Armády USA přes ČR

 

Ve dnech 29. až 31. května 2018 projíždí Českou republikou další konvoj Armády USA. Tyto jednotky mají posílit již dislokovaný vojenský kontingent vojsk USA v Pobaltí. KSČM je znepokojena touto americkou demonstrací vojenské síly, která ohrožuje bezprostředně bezpečnost občanů naší země. Vyjadřuje proto rozhodný protest proti zneužívání území České republiky pro zastrašující demonstrativní přejezdy cizích armád, zejména Armády USA. Požaduje, aby vláda nadále tyto přejezdy neumožňovala.

Ani členství v Severoatlantické alianci, do níž byla České republika zatažena bez rozhodnutí občanů, nevyžaduje tuto demonstraci síly. Na hranicích Ruské federace jsou neustále ze strany NATO zvyšovány stavy vojenských jednotek v nebývalé míře od ukončení 2. světové války.  KSČM se ptá, v zájmu koho k tomu dochází a proč má být Česká republika zatahována do záměrné eskalace nenávisti a napětí s Ruskou federací? Nevidíme žádný důvod, aby naše země byla polokolonií, poslušným vazalem amerických vládnoucích kruhů.  USA zvyšují záměrně napětí ve světě.  Proto KSČM trvale odmítá vojenské mise bez mandátu OSN. Proto chceme, aby občané v referendu mohli rozhodnout o dalším setrvání ČR v NATO.

 

4. 5. 2018

Pietní shromáždění a beseda v Chuchelně

Obec Chuchelna, ležící v blízkosti Semil, na úpatí památné hory Kozákov, se 3. května 1945 nesmazatelně zapsala do světových dějin vystoupením svých hrdinných občanů proti nacistické okupaci, které se rozšířilo nejen do celého Podkrkonoší, ale přerostlo v celonárodní povstání, které nazývají historikové jako „Povstání českého lidu v roce 1945“.

V upomínku na tyto události a k uctění památky padlých hrdinů pořádá každoročně Okresní výbor KSČM v Semilech pietní shromáždění.

p1150310---kopie.jpg

Ve čtvrtek 3. 5. 2018 se před památníkem obětí 1. a 2. světové války v Chuchelně uskutečnil pietní akt, kterého se zúčastnili 1. místopředseda ÚV KSČM s. Petr Šimůnek, místopředseda ÚV KSČM pro oblast ekonomiky a hospodářskou činnost s. Václav Ort, předsedkyně Libereckého KV KSČM s. Dana Lysáková, místopředseda Národní rady Klubu českého pohraničí s. Zbyněk  Cincibus, delegace okresních organizací KSČM z České Lípy, Jablonce nad Nisou, Liberce a Semil, zástupci Vlasteneckého sdružení antifašistů, Klubu českého pohraničí z Lomnice nad Popelkou, Levicového klubu žen z Liberce a Odborového sdružení Čech, Moravy, Slezska.

p1150318---kopie.jpg p1150321---kopie.jpg

Účastníky pietního shromáždění přivítal předseda OV KSČM Semily s. Jiří Boudný. Se vzpomínkou na hrdinství chuchelských občanů v květnu 1945, kteří neváhali nasazovat svoje životy a životy svých příbuzných a přátel v boji proti fašistickým tyranům, vystoupil s. Zbyněk Cincibus.

Po položení květin k památníku padlých hrdinů se účastníci odebrali do zasedacího sálu Obecního úřadu, kde bylo pro všechny připraveno malé pohoštění a uskutečnila se beseda o současných společenských a vnitrostranických záležitostech. S podnětnými názory na úkoly po X. sjezdu KSČM vystoupili s. Šimůnek i s. Ort.

p1150326---kopie.jpg p1150339.jpg

Fotografie z uskutečněné akce jsou umístěny ve fotoalbu.

 

 

1. 5. 2018

Slavnostní prvomájový mítink v Semilech se uskutečnil před Kulturním centrem GOLF. 

p1150263---kopie.jpg

Po úvodním zahajovacím slovu místopředsedkyně OV KSČM Semily s. Věry Pickové, která srdečně přivítala všechny účastníky, zazněla Píseň práce, jejíž tóny navodily slavnostní atmosféru májového odpoledne.

S projevy potom vystoupili předseda Místní organizace Odborového sdružení Čech, Moravy, Slezska v Semilech s. Jaroslav Houha a předseda Okresního výboru KSČM s. Jiří Boudný.

                 p1150257---kopie.jpg p1150269---kopie.jpg

Účastníkům mítinku se představila kandidátka pro volbu do Senátu Parlamentu ČR za KSČM Šárka Kalvová.

Slavnostní část byla zakončena československou hymnou.

Poté se účastníci odebrali do restaurace kulturního domu, kde pokračovalo májové odpoledne neformální besedou, občerstvením a taneční zábavou s hudebním doprovodem a písničkami p. Šilhána.

p1150280---kopie.jpg p1150292---kopie.jpg

                                p1150297---kopie.jpg 

 

 

24. 4. 2018

ccf25042018_0001.jpg

 

Okresní výbor Komunistické strany Čech a Moravy v Semilech
společně s protifašistickými a vlasteneckými organizacemi
pod záštitou Libereckého KV KSČM
 
Vás srdečně zvou na
PIETNÍ SHROMÁŽDĚNÍ
věnovaném vzpomínce na povstání v květnu 1945,
které se z obce Chuchelna rozšířilo do celého Podkrkonoší.

p1130661--2-.jpg

ve čtvrtek 3. května 2018 v 14,00 hodin
u pomníku obětí 1. a 2. světové války
v Chuchelně
Po skončení pietního aktu se v zasedací místnosti Obecního úřadu
 uskuteční beseda o významu tohoto povstání pro současný boj
proti fašismu, za mír.

 

 

22. 4. 2018 

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

V čele ÚV KSČM zůstává dosavadní předseda Vojtěch Filip. Rozhodli o tom delegáti sobotního X. sjezdu KSČM. Filip byl zvolen ve druhém kole tajné volby. Z 308 platných hlasů získal 165, pro Josefa Skálu se vyslovilo 143 delegátů. Sjezdu, který se konal v Nymburku, se zúčastnilo 313 delegátů.

V prvním kole volby delegáti předsedu nevybrali. Filip v něm dostal 110 hlasů, Skála o pět méně. Z prvního kola nepostoupila mimo jiné europoslankyně Kateřina Konečná, pro niž odevzdalo hlas 79 delegátů.

30739895_1147532918722782_1616546405118115840_n.jpg

Delegáti rozhodli, že ústřední výbor bude mít celkem čtyři místopředsedy. Funkci prvního místopředsedy obhájil hned v prvním kole Petr Šimůnek. Získal 158 z 311 platných hlasů. Na starosti bude mít oblast řízení strany, regionální a komunální politiku a volby. Zbylé hlasy si rozdělili jeho protikandidáti – Filip Zachariaš (108), Jaromír Kohlíček (30) a Leo Luzar (15). O místa dalších tří místopředsedů se utkalo 15 zájemců. Do funkce místopředsedkyně pro evropské záležitosti a spolupráci s občanským sektorem delegáti hned v prvním kole zvolili europoslankyni Kateřinu Konečnou, která získala 188 hlasů. O zbylých dvou funkcích se rozhodovalo až ve druhém kole. Místopředsedou pro odborné zázemí a teoreticko-ideovou práci se stal poslanec Stanislav Grospič. Svůj hlas mu dalo 155 delegátů. Dosavadní místopředseda Josef Skála získal 147 hlasů. Funkci místopředsedy pro ekonomiku a hospodářské činnosti delegáti svěřili Václavu Ortovi, který získal 193 hlasů. Pro Miloslavu Vostrou hlasovalo 108 delegátů.

Předsedkyní Ústřední rozhodčí komise delegáti zvolili Helenu Vrzalovou (164 hlasů) a předsedkyní Ústřední revizní komise Marii Pěnčíkovou (159 hlasů).

31044602_1147532265389514_6404749063945715712_n.jpg

Strana nesmí upadnout do chaosu

Filip ve svém úvodním projevu upozornil na fakt, že ve straně existují rozdílné názory na příčiny špatných volebních výsledků KSČM. A rozdílné jsou podle něj i návrhy na řešení. »Jediné, co je jasné, je, že takový stav nemůže pokračovat, že strana nesmí upadnout do chaosu, že musí přijmout výzvu doby a udělat rozhodující kroky k obnově autority ve společnosti,« uvedl Filip.

Objektivní podmínky se podle něj ovlivnit nedají, je tedy zbytečné se na ně vymlouvat a argumentovat jimi. »Je nutné se zabývat subjektivními podmínkami, které jsou dány naším programem, našimi osobnostmi, naší prací a její prezentací navenek. To vše ovlivnit můžeme,« dodal Filip.

V programu to není

Pokud jde o program, v něm podle Filipa důvod neúspěchu není. »Náš program byl a je komplexní, reálný a realistický a mohl by vést k jasnému cíli. K posílení a tím k navrácení významu veřejného sektoru, k vyšší míře solidarity, ocenění práce, bezpečnosti občanů a ve svém důsledku i k potrestání těch, kteří se obohatili na úkor ostatních v době privatizace, korupce a obrovského klientelismu vlád ODS, ODA, KDU-ČSL, TOP 09, ale i Unie svobody, Věcí veřejných, ČSSD a Zelených,« konstatoval předseda ÚV KSČM.

Výsledek voleb je podle Filipa v lidech. »Úkol tedy zní, abychom v důstojné a pracovní atmosféře našli osobnosti schopné překonat nedostatky, které nám brání získat právě větší autoritu ve společnosti,« uvedl.

Jak dál

Obsáhlou část projevu nazvanou »Jak dál« Filip věnoval současnému povolebnímu vývoji a roli, kterou v něm sehrává KSČM. Nejjednodušší by podle něj bylo nejednat a utápět se v sebekritice. »Nesouhlasím s tím, sklidíme jen kritiku, že nám postavení v opozici vyhovuje, že za nic nechceme převzít odpovědnost,« uvedl. Další možností podle něj bylo dát příležitost těm, kteří 28 let devastují českou ekonomiku.

Jako nejvýhodnější je podle Filipa alternativa jednat s vítězem voleb a snažit se uplatnit alespoň minimum z programu KSČM. Komunisté připravují pro jednání s hnutím ANO smlouvu o toleranci, ve které se zavazují, že učiní krok k tomu, aby vláda s důvěrou vznikla, a že základem pro programový kompromis bude samotné programové prohlášení vlády. »Budeme existenci vlády jen tolerovat, sice nebudeme navrhovat svolání schůze k vyslovení nedůvěry vládě, ale v případě, že programové prohlášení nebude dodržováno nebo nebude ve státním rozpočtu zajištěno jeho naplňování, tak se můžeme k vyslovení nedůvěry připojit,« vysvětlil.

KSČM stojí na křižovatce

Dohoda dále komunistům umožňuje předkládat vlastní návrhy zákonů podle svého volebního programu a včas a řádně je projednat jako zákonodárnou iniciativu ve Sněmovně. V této souvislosti připomněl, že v minulém volebním období nebylo vůbec projednáno 18 návrhů KSČM. »Vím, že to někomu může připadat málo, ale vracím se k realitě jak volebního výsledku, tak k situaci, kdy samotné jednání mezi námi a hnutím ANO nedává záruku většiny alespoň 101 hlasu a musíme brát ohled i na dalšího, třetího partnera, který k jednání je nezbytný, aby vláda vůbec důvěru získala,« vysvětlil. »Jsme tedy na skutečné křižovatce, být na straně chaosu a těch sil, které v minulosti postupně rozložily společný stát Československo, pak Českou republiku ekonomicky nejprve oslabily a téměř nechaly zkrachovat, nebo se postavit do pozice těch, kteří chtějí znovu začít budovat,« dodal Filip. Jde podle něj o zásadní rozhodnutí, které může vést jak k vítězství, tak k porážce.

31059469_1147556702053737_8249954330992443392_n.jpg

Zemanovy podněty k zamyšlení

Sjezd KSČM v Nymburku byl do jisté míry mimořádný, a to proto, že se ho poprvé od listopadu 1989 zúčastnil prezident republiky. Miloš Zeman delegáty sjezdu přivítal slovy »vážení soudruzi«, za což si vysloužil jejich potlesk. »Přijel jsem rád, protože si myslím, že je povinností prezidenta republiky setkávat se s každým parlamentním subjektem, který ho pozve,« uvedl. Zároveň upozornil na to, že jeho projev nebude sbírka zdvořilostních frází, ale spíše podněty k zamyšlení. To také splnil. Ve svém projevu připomenul oběti minulého režimu a Vítězný únor označil za prohraný únor. »To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci,« řekl Zeman delegátům. Každý monopol vede podle něj k degeneraci.

Před závěrem svého vystoupení krátce zmínil nynější vyjednávání o vládě hnutí ANO s ČSSD s tolerancí KSČM. Zeman nabádal, aby strana nepromarnila příležitost a nekladla si přemrštěné podmínky. Zdůvodnil to tím, že komunisté budou mít »dost času, možná celé čtyři roky, je aplikovat v celém vládnutí v celé České republice«. Před Obecním domem v Nymburku na prezidenta čekalo přes 200 protestujících. Vadilo jim především to, že hlava státu promluvila na sjezdu KSČM. Vykřikovali hesla jako »Miloše do koše« a »Zeman pryč«. Prezident demonstrantům z auta pokynul.

Táhnout za jeden provaz

Právě vyjednávání o možné toleranci nové vlády a špatné volební výsledky strany byly hlavními tématy diskusních příspěvků jak kandidátů na jednotlivé funkce, tak přítomných delegátů.

Skála ve svém projevu uvedl, že vyjednávání o vládě by KSČM měla vést více cestou veřejného dialogu. Lidé se podle něho musí dozvědět, co KSČM po ANO žádá. »Musíme se opřít o většinové veřejné mínění a touto cestou tlačit na vítěze voleb,«uvedl.

Po volbě předsedy ÚV KSČM Skála vzhledem k rozdílu hlasů ve druhém kole označil Filipovo vítězství za symbolické, svůj výsledek za nějakou velkou prohru nepokládá. Skála taky připomněl, že v prvním kole dopadli oba kandidáti téměř stejně a nějaké »válcování« by podle něho byla špatná taktika. »Musíme hledat cestu, jak táhnout za jeden provaz,« dodal.

Nová místopředsedkyně pro evropské záležitosti a spolupráci s občanským sektorem, europoslankyně Kateřina Konečná poukázala na to, že KSČM má bezpochyby dobrý program a má také vyřešenou minulost. »Musíme ale umět náš program přetvářet v program 21. století i s novými výzvami, ale především musíme začít ho umět prodávat,«uvedla. Připomněla, že právě program KSČM vyhrál volby hnutím SPD a ANO. »Prodávaly komunistický program, protože my sami jsme ho neuměli uchopit. Neumíme se ve správnou chvíli ozvat. Odejděme ze sjezdu tak, že se dokážeme sjednotit, že jsme tím vnitřním půtkám dali na frak. Poté je naše vítězství jisté,« vyzvala delegáty.

Z analýzy změn vyvodit správné závěry

Stanislav Grospič před volbou místopředsedy pro odborné zázemí a teoreticko-ideovou práci zdůraznil význam odborného zázemí při ústředním výboru. »Je mi jasné, že odborné zázemí společně s ideologickou prací je klíčové pro vyvedení strany z krize, do níž se dostává. Nebude to cesta jednoduchá a lehká,« uvedl. Je ale podle něj potřeba, aby strana dokázala analyzovat změny, vyvodit z nich správné závěry, které budou oslovovat voliče, získávat jejich přízeň a přízeň lidí ve společnosti. »To je nezbytné pro zachování komunistické identity,« dodal Grospič.

Václav Ort, podnikatel ze Sobotky na Jičínsku delegátům sjezdu před volbou místopředsedy pro ekonomiku a hospodářské činnosti přislíbil, že tuto funkci bude dělat zodpovědně a nekompromisně. »Nejsem stoupencem žádného křídla. Ekonomika to nezná. Ekonomika se musí dělat tak, aby byla ku prospěchu nás všech, členům strany, ústřednímu výboru a celé komunistické straně,« uvedl.

31036939_1147699202039487_5562436501809135616_n.jpg

Filip novinářům po svém zvolení řekl, že chce pokračovat v jednáních s hnutím ANO o toleranci vlády. Zopakoval, že by měla začít trojstranná jednání i s ČSSD a že komunisté budou mít i personální požadavky. Už dříve kritizoval vedení ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany. Sjezd podle Filipa nepřijal návrh usnesení, aby KSČM vyjednávání o vládě ukončila. Pro jednání o toleranci kabinetu platí podle něho mantinely, na nichž se již dříve shodl ústřední výkonný výbor KSČM.

Sjezdu v Nymburku se zúčastnilo 313 delegátů. Mužů bylo 255, což je 81,47 %, žen 58, tj. 18,53 %. Věkový průměr delegátů byl 56,42 let. Nejmladšími delegáty sjezdu byli Karel Turanský (Rakovník) a Tomáš Žídek (Frýdek-Místek). Oběma je 23 let. Nejstarším delegátem byl Zborov Dvořák (Praha 2), kterému je 82 let.

Sjezdu se zúčastnilo 35 hostů, akreditovalo se 54 novinářů.

Převzato z www.halonoviny.cz

 

 

20. 4. 2018

X. sjezd KSČM v Nymburce

X. řádný sjezd KSČM se koná 21. 4. 2018 v Nymburku. Jeho obsahem budou personální otázky - volba nového vedení strany - a určení dalšího politického směřování.

PROGRAM X. SJEZDU KSČM:

09:00 hod. Zahájení, projednání procedurálních otázek.

Úvodní vystoupení jednotlivých volených funkcionářů k písemně předloženým zprávám z jejich úseků.

Zpráva mandátové komise.

Představení kandidátů na předsedu ÚV KSČM, předsedu ÚRK KSČM a předsedu ÚRoK KSČM – diskuse.

Volba předsedy ÚV KSČM, předsedů revizní a rozhodčí komise KSČM.

Představení kandidátů na místopředsedy ÚV KSČM a projednání obsahových otázek – diskuse.

Volba místopředsedů ÚV KSČM.

Pokračování diskuse k obsahovým otázkám.

Projednání návrhu usnesení X. sjezdu KSČM.

 

 

18. 3. 2018

Krajská konference KSČM Libereckého kraje.

Ve slavnostně vyzdobené restauraci Kulturního centra GOLF v Semilech se v sobotu 17. března 2018 uskutečnila krajská konference KSČM Libereckého kraje, která završila významnou etapu konání výročních členských schůzí základních organizací a navazujících okresních konferencí KSČM.

p1150197--2-.jpg 

Jednání krajské konference se zúčastnilo 34 delegátů, tj. 100%, zvolených na okresních konferencích v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech a České Lípě. Mezi hosty konference přivítali delegáti předsedu ÚV KSČM s. Vojtěcha Filipa, předsedu Středočeského KV KSČM s. Stanislava Grospiče, předsedu klubu krajských zastupitelů za KSČM s. Miloše Titu, kandidáty do Senátu PČR za KSČM s. Šárku Kalvovou a s. Josefa Jermáře.

p1150208--2-.jpg p1150202--2-.jpg

Zprávu Výkonného výboru KV KSČM o činnosti krajské organizace od konference v únoru 2016 přednesla předsedkyně Libereckého KV KSČM s. Dana Lysáková.

V písemných podkladových materiálech byly předloženy zprávy krajské revizní komise a krajské rozhodčí komise, zpráva o hospodaření, hodnocení činnosti klubu zastupitelů za KSČM v krajském zastupitelstvu, hodnocení výsledků voleb do PS PČR a další materiály.

  p1150221--2-.jpg p1150227--2-.jpg p1150229--2-.jpg

Po diskusi, ve které vystoupili i pozvaní zástupci vyšších stranických orgánů a představili se kandidáti KSČM do Senátu PČR ve volebním obvodě Mladá Boleslav s. Jermář a ve volebním obvodě Jablonec nad Nisou s. Kalvová, následovalo provedení voleb nových krajských orgánů KSČM.

Předsedkyní Libereckého KV KSČM byla opět zvolena s. Dana Lysáková, předsedou KRK s. Vladimír Folprecht, předsedou KRoK s. Jaroslav Havelka.

 p1150225--2-.jpg p1150195--2-.jpg                                                       

V přijatém usnesení krajská konference uložila okresním stranickým orgánům a základním organizacím úkoly v oblasti vnitrostranické práce a v oblasti působení v samosprávě a k senátním a komunálním volbám. Krajskému výboru bylo uloženo vyhodnotit přednesené diskusní příspěvky, stanovit způsob jejich vyřízení a o výsledku informovat příslušné OV KSČM.

Krajská konference KSČM byla ukončena Internacionálou.

-jh-

 

 

11. 3. 2018

Tradiční oslavu Mezinárodního dne žen uspořádal Okresní výbor KSČM Semily ve spolupráci se Základní organizací KSČM v Lomnici nad Popelkou v sobotu 10. března ve společenském sále Zámku Lomnice nad Popelkou.

Přítomným ženám blahopřál k jejich svátku a poděkoval za vykonanou práci předseda OV KSČM Jiří Boudný. Všechny ženy byly podarovány kytičkou a k dobré náladě účastníků přispělo i vystoupení lomnických mažoretek a hudební produkce k poslechu i tanci v podání skupiny Melodika Duo z Turnova.

p1150126--2-.jpg p1150128--2-.jpg

p1150142--2-.jpg p1150151--2-.jpg

p1150161--2-.jpg

p1150175--2-.jpg

 

3. 3. 2018

img_20180303_0002.jpg

 

 

22. 2. 2018

28058968_2009933799332300_8721142961632978011_n.jpg

11. 2. 2018

Okresní konference KSČM Semily

V sobotu 10. února 2018 se restaurace Kulturního centra GOLF v Semilech zaplnila delegáty a hosty okresní konference KSČM.

Ze 14-ti základních organizací v okrese Semily se jí zúčastnilo 29 delegátů, což představuje 87,8% z celkového počtu 33 delegátů, kteří byli zvoleni na výročních členských schůzích ZO KSČM. 

Mezi hosty byli srdečně přivítáni s. Mgr. Dana Lysáková, členka VV ÚV KSČM a předsedkyně Libereckého KV KSČM, s. Pavlína Nováková Hrabálková, místopředsedkyně KV KSČM a předsedkyně OV KSČM Jablonec nad Nisou, s. František Chot, instruktor ÚV KSČM a tajemník KV KSČM, s. Václav Větrovec, předseda OV KSČM Česká Lípa, s. Miloš Tita, předseda Klubu zastupitelů za KSČM Libereckého kraje, s. Šárka Kalvová, kandidátka za KSČM do Senátu Parlamentu ČR, s. Josef Jermář, kandidát za KSČM do Senátu Parlamentu ČR, s. Jiří Deml, zastupitel za KSČM v Jilemnici a další hosté.

Jednání okresní konference zahájila Píseň práce, po níž předseda OV KSČM s. Milan Mašek přednesl hlavní zprávu o činnosti okresní stranické organizace při plnění závěrů IX. sjezdu KSČM a rozpracovaných úkolech okresní konference z 9. 1. 2016 a zabezpečení podílu okresní organizace KSČM na přípravě voleb do Senátu PČR a obecních zastupitelstev.

Zprávu o výsledcích hospodaření OV KSČM za uplynulé období, kterou obdrželi všichni účastníci písemně, uvedla místopředsedkyně OV KSČM s. Věra Picková.

Přítomní účastníci byli seznámeni se zprávou okresní revizní komise, kterou předložil její předseda  s. Jiří Boudný a se zprávou okresní rozhodčí komise, kterou předložil s. Milan Mašek.

Delegáti měli možnost se vyjádřit i k písemně předloženým materiálům – „Otevřeným dopisem členům ÚV KSČM, okresním a krajským výborům KSČM, delegátům okresních a krajských konferencí KSČM“, „Vyhodnocením plnění úkolů okresní konference z roku 2016“, „Výsledky voleb do PS PČR a východisky pro další činnost KSČM“ a s „Úkoly okresní stranické organizace Semily v letech 2018 – 2019“.

V další části jednání byli představeni kandidáti do jednotlivých stranických orgánů a funkcí a kandidáti za KSČM, kteří se budou ucházet o hlasy voličů ve volbách do Senátu PČR ve volebním obvodě Mladá Boleslav s. Josef Jermář a ve volebním obvodě Jablonec nad Nisou  s. Šárka Kalvová.

V podnětné diskusi vystoupilo celkem 13 delegátů a hostů. Hlavní myšlenkou většiny přednesených diskusních příspěvků bylo hledání východisek a cest ke zlepšení forem, metod a stylu stranické práce, kterými bychom mohli oslovit větší skupiny občanů a získávat je pro větší podporu naší politiky.

V tajných volbách nových stranických orgánů byl zvolen 15-ti členný Okresní výbor KSČM, 7-mi členný Výkonný výbor, 3 členná Okresní revizní komise a 3 členná Okresní rozhodčí komise. Novým předsedou Okresního výboru KSČM byl zvolen s. Jiří Boudný, předsedkyní ORK s. Marie Vondráčková a předsedou ORoK s. Milan Mašek.

Dále bylo zvoleno 7 delegátů a 1 náhradník na krajskou konferenci KSČM, 3 členové KV KSČM za okres Semily, po jednom zástupci okresu do Výkonného výboru KV KSČM, Krajské revizní komise a Krajské rozhodčí komise, jeden zástupce do ÚV KSČM a 2 delegáti a 1 náhradník na X. sjezd KSČM.

Ve veřejné volbě se delegáti vyjádřili k návrhům na kandidáty do vyšších stranických funkcí. Do funkce předsedy ÚV KSČM nominovali v pořadí podle počtu získaných hlasů s. Vojtěcha Filipa, s. Stanislava Grospiče a s. Josefa Skálu. Na funkci 1. místopředsedy ÚV KSČM nominovali s. Petra Šimůnka, do funkcí místopředsedů ÚV KSČM v pořadí podle počtu získaných hlasů s. Josefa Skálu, s. Martu Semelovou, s. Zdeňka Štefka a s. Soňu Markovou. Na funkci předsedkyně ÚRK nominovali s. Zdeňku Liškovou, na funkci předsedkyně ÚRoK s. Helenu Vrzalovou a na funkci předsedkyně Libereckého KV KSČM   s. Věru Pickovou.

Doporučili k volbě a nominaci kandidáty do Senátu PČR ve volebním obvodu Mladá Boleslav s. Josefa Jermáře a ve volebním obvodu Jablonec nad Nisou s. Šárku Kalvovou. Pro volbu do Evropského parlamentu v roce 2019 doporučili k nominaci a volbě s. Jaromíra Kohlíčka.

V přijatém usnesení byly stanoveny úkoly pro nově zvolené stranické orgány i pro funkcionáře základních organizací k projednání výsledků jednání okresní konference a přijetí odpovídajících opatření k dalšímu zkvalitnění činnosti.

Závěr okresní konference provedl nově zvolený předseda OV KSČM s. Jiří Boudný. Poděkoval za výsledky činnosti všem dosavadním členům a zároveň zdůraznil náročnost práce v současném období a vyzval k větší aktivitě a akceschopnosti ve všech stranických orgánech a organizacích. Internacionála ukončila jednání okresní konference v Semilech.

                                      Jaroslav Houha, místopředseda OV KSČM

Fotodokumentace z jednání okresní konference je umístěna ve fotoalbu.